PAYLAŞ
angola
angola
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1975 yılında Portekiz sömürgeliğinden bağımsız olan ülke 2002 yıllarına kadar iç çatışmalardan uzak duramamış ve bugün ki çok partili demokrasiye ulaşmış durumdadır. Eğer Angola ülkesine gezi yapmak istiyorsanız güvenilir olan şehirlere gitmenizi öneririz. Zira her ne kadar ülkede çatışma olmasa da yakın tarihte yaşanılan çatışmaların etkisi halen devam etmektedir.

Angola ülkesinin resmi dili Portekizce ve başkenti de Luanda şehridir.  Tabi onlarca yerel dil de ülkede aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkenin para birimi Kwanza olup ülkede çok az yerde kredi kartı geçmektedir. Yani ülkede tatil yapmadan önce paralarınızı Kwanza yapmanızda fayda var.

Luanda
Luanda

Ülke petrol ve elmas bakımından çok zengin bir yer, ancak dış dünyaya henüz açılabilmiş bir yer değil. Bu yüzden bu ülkeye gitmek biraz sorun olabilir. Ancak yine de Angola ülkesi gezilmeyi hak ediyor.

Angola sahil
Angola sahil

Ülkenin güney ve başkent sahil şeridi kuru iklime sahip. Kışları serin ve kuru geçerken yazları sıcak ve yağmurlu geçmektedir. 

Ülkenin yerlileri geçimini balıkçılıktan kazanıyor. Burada rengarenk sandalları görebilir ve sazlarla yapılmış balıkçı kulübelerini görebilirsiniz.

angola balıkçılık
angola balıkçılık

Bu ülke her ne kadar zengin kaynaklara sahip olsa da gelişmemiş bir ülkedir. Zira ülkedeki elektrik kesintileri çok olağan karşılanıyor. Burada 15 gün bile kesintisiz elektrikler olmayabilir. Bunu göz önünde bulundurarak önleminizi almanız gerekir. Hemen hemen her evde ve işletmede jeneratörler bulunmaktadır.  Eğer yüksek gürültüden hoşlanmıyorsanız sakin yerlerde konaklayabilirsiniz. Şehir merkezinde konaklarsanız yüksek gürültünün olacağını bilmelisiniz.

angola trafik
angola trafik


Büyük şehirlerde özellikle de başkentte trafik tam bir çile. Eğer arabayla seyahat edeyim diyorsanız bir kez daha düşünün. Buradaki insanlar işlerine zamanında yetişebilmek için günün çok erken saatlerinde kalkıp yola koyuluyorlar. 

Başkent karşısında olan Mousulu adasına giderseniz başkentin uzaktan ne kadar kirli bir havaya sahip olduğunu görürsünüz. Neyse ki belediye çalışanları şehri temiz tutmak için her gün hummalı bir şekilde çalışmakta. 

Mousulu
Mousulu

Ne yerim ne içerim diyorsanız burada Türk mutfağına çok yakın Lübnan mutfağı bulabilirsiniz. Lübnan yemekleri gastronomi ödüllü ve burada aç kalmanız söz konusu olamaz. Ancak yine de ne olur ne olmaz ülkemiz dışında yapılan et yemeklerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Tabi beyaz et yemek isterseniz deniz mahsulleri burada oldukça uygun fiyata satılıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here