PAYLAŞ
Abu Dabi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentidir ve Basra Körfezi’ne kıyısı bulunmaktadır. Ortalama nüfusunun 900.000 olmasının yanı sıra petrol gelirleri sayesinde günümüzde dünyanın en modern yerlerinden biri haline gelmiştir. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve isminin manası “Ceylan Toprakları”dır. İçerisinde birçok modern yapıyı barındırmasıyla birlikte şehrin üstünden yıl boyunca güneş eksik olmaz.

Abu Dabi’ye Ne Zaman Gidilir?

Yağışlara çok nadir rastlanılan Abu Dhabi’de kışın bile havalar genelde 17 derecenin altına düşmez. Yılın en sıcak günlerini ağustos ayında yaşayan Abu Dhabi bu günlerde ortalama 37 dereceye kadar sıcaklığını yükseltebilmektedir. Tatil için gidilebilecek en uygun zamanlar ise mayıs, eylül ve ekim aylarıdır. Bu zamanlarda şehir çok sıcak olmaz ve bu sayede dilediğiniz gibi bunalmadan gezebilirsiniz.

Abu Dhabi’ye Nasıl Gidilir?

Abu Dhabi’nin kendine ait bir havalimanı bulunmaktadır. Ülkemizden İstanbul üzerinden aktarmasız olarak Abu Dhabi Havalimanı’na uçuş yapabilirsiniz. Yolculuk ortalama 4 saat 30 dakika sürmektedir.

Abu Dhabi’de Konaklama

Eclipse Boutique Suites
Eclipse Boutique Suites

Abu Dhabi günden güne daha fazla gelişen bir kenttir. Bu sebeple de şehir içinde birçok otel bulabilmeniz mümkün. Abu Dhabi’de genelde lüks oteller bulunmasına rağmen bütçenize uygun, daha ekonomik oteller de bulabilirsiniz. Eclipse Boutique Suites, Oriental Hotel Apartments ve Le Royal Meridien Abu Dhabi’yi konaklayabileceğiniz oteller arasında sayabiliriz.

Abu Dhabi Mutfağı

Abu Dabi Mutfağı
Abu Dhabi Mutfağı

Arap mutfağının en güzel yemek çeşitlerine sahip olan Abu Dhabi’de deniz mahsullerinden renk renk meyve ve sebzelere kadar her şeyi görebilirsiniz. Baharat kullanımının oldukça yaygın olduğu Abu Dhabi’de Al Harees, Al Madroobda ve Al Majboos gibi çeşitli yemeklerden tadabilirsiniz. 

Abu Dhabi’de Gezilecek Yerler

Sheikh Zayed Büyük Camii

Sheikh Zayed Büyük Camii
Sheikh Zayed Büyük Camii

Abu Dhabi’nin en önemli simgelerinden biri olan Sheikh Zayed Camii, dünyadaki en büyük camiiler arasında yer almaktadır. Dış cephesi beyaz ve altın renginde yapılmış camiinin 82 kubbesi, 24 altın kaplı avizesi ve 1000 adet kolonu bulunuyor. Camiinin kapasitesi 40.000 kişi olup, içerisinde dünyanın en büyük halısı ve avizesi bulunmaktadır.

Abu Dhabi Gelenek Köyü

Abu Dabi Gelenek Köyü
Abu Dhabi Gelenek Köyü

Abu Dhabi Gelenek Köyü, Arap kültürünü oldukça iyi yansıtan bir yerdir. Emirates Heritage Club tarafından işletilmekte ve bir açık hava müzesi olarak faaliyet göstermektedir. Dokumadan seramik yapımına kadar birçok zanaat unsurunu yapabilme imkanı bulabileceğiniz köyde, hediyelik eşya satımına da oldukça önem veriliyor. Bunların dışında Abu Dhabi’de gezilebilecek birçok mekan bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here