PAYLAŞ
Afyon
Afyon
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Afyonkarahisar, mermer ve gıda alanında son derece nam salmış bir şehrimizdir. 2005 yılına kadar ismi yalnızca Afyon iken sonrasında Afyonkarahisar olarak değiştirilmiştir. Günümüzde birçok turistik mekana ev sahipliği yapan Afyonkarahisar’ın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ayrıca tarım sektöründe haşhaş üretimi ile ün salmış bir şehirdir.

Afyonkarahisar’a Ne Zaman Gidilir?

Afyon, denize kıyısı olmadığı ve karasal iklim özellikleri gösterdiği için kış aylarında soğuk ve yağışlıdır. Yaz aylarında ise genelde sıcak ve kurak geçen Afyon havası, nisan – mayıs aylarında oldukça fazla yağışlı olur. Afyon’a gittiğinizde en uygun hava şartlarını arıyorsanız, fazla yağış almayan haziran ayında gitmelisiniz. Ayrıca bu ayda sıcaklar da tam şehre girmemiş olur ve rahatça gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilir?

Günümüzde Anadolu’da adeta işlek bir kavşak görevi gören Afyonkarahisar’a ulaşım oldukça kolay bir hal almıştır. Türkiye’deki birçok otobüs şirketi hangi ilde bulunursanız bulunun direkt olarak Afyon’a sefer düzenlemektedir. Otobüs ücretleri ise gayet makuldür.

Afyonkarahisar’da Konaklama

Afyonkarahisar’da termal otel
Afyonkarahisar’da termal otel

Afyon, ülkemizde termal turizmin merkezi haline geldiği için şehir içinde birçok otel bulabilmeniz mümkündür. Üç yıldızlı otellerin ortalama fiyatı 150 TL’yi bulurken, beş yıldızlı otellerin ortalama fiyatı 250 – 300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Toplu gidildiğinde ise daha ekonomik otel imkanlarını da Afyon sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

Afyonkarahisar Mutfağı

Afyonkarahisar Mutfağı
Afyonkarahisar Mutfağı

Afyonkarahisar, fazlasıyla zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Afyon’da etli ve hamurlu yemeklerin yanı sıra kaymak, sucuk, lokum gibi ünlü lezzetlerden de tadabilirsiniz. Aynı zamanda Afyon’a has dolmalar, patlıcan yemekleri, çorbalar, börekler ve daha birçok yiyecekler de bulunmaktadır.

Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

Afyon Kalesi

Afyon Kalesi
Afyon Kalesi

Afyon – merkez civarlarında bulunan Afyon Kalesi, 225 metre yüksekliğe sahiptir. Volkanik oluşumlu bir dağın tepesine kurulmasıyla birlikte içinde birçok tapınacak yer bulunmaktadır. Kale, Selçuklu dönemine kadar birçok hasara uğramıştır ve bu sebeple Alaaddin Keykubat zamanında onarıma gidilmiştir. Ayrıca kalenin tepesinden bakıldığında Afyon’a dair harika bir manzara görebiliyorsunuz.

Ulu Camii

Ulu Camii
Ulu Camii

Afyon – Ulu Camii, Selçuklu döneminde 1273 yılında inşa edilmiştir. “40 Direkli Camii” ismiyle de tanınır. Bu ismin verilmesinin sebebi, camii içinde bulunan kırk adet ahşap sütundur. Camiinin doğu, batı ve kuzey olmak üzere üç adet kapısı bulunur. Osmanlı döneminde, 1341 yılında ise yeniden onarılmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here