PAYLAŞ
Alaçatı
Alaçatı
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin sörf merkezi olarak adlandırılan Alaçatı İzmir’in Çeşme İlçesi’ne bağlı bir mahalledir. Yoğun rüzgarları, sörfe müsait denizleri ve ünlü taş evleri ile her yıl binlerce tatil severin ziyaret noktası olan Alaçatı huzurlu bir tatil için vazgeçilmez adrestir. Antik Çağlardan beridir varlığını sürdüren Alaçatı, Osmanlı döneminde de Piyadeler – Süvariler Köyü olarak da adlandırılmıştır. Alaacat Aşireti ise bu beldenin isim babası olmuştur.

Alaçatı Nerededir?

Alaçatı Harita
Alaçatı Harita

Ege Bölgesi’nde bulunan Alaçatı İzmir’in Çeşme İlçesi’ne bağlı bir mahalledir. Ancak konumu, turistik özellikleri ve geçmişi ile önemli bir tatil merkezi olmuştur.

Alaçatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Alaçatı rüzgarları ile ünlü bir şehirdir. Sebebi ise tüm yıl boyunca rüzgar almasıdır. Yılın neredeyse 330 günü rüzgarlı geçmektedir. Sıcaklıklar yaz aylarına doğru yaklaşık olarak 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Ancak rüzgarların esmesi nedeni ile havası fazla bunaltmamaktadır. Mayıs ve Ekim ayları arasında en fazla turist aldığı zamanları geçirir. Sizler de Alaçatı’ya giderek hem rüzgar sörfü yapabilir hem de yaz sıcağında bunalmadan gezebilirsiniz.

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı’ya Türkiye’nin birçok yerinden hava ve kara yolu ile gidilebilmektedir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gidebilir daha sonra servis ya da taksi ile Alaçatı’ya geçebilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerinden otobüs firmaları ile de direkt olarak gelmeniz mümkündür. Ayrıca özel yat ya da turlar ile de yine Alaçatı’ya ulaşmanız mümkündür.

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Denizi ve rüzgarının yanı sıra tarihi ile de dikkat çeken Alaçatı’da çok fazla gezilecek yer bulunmaktadır. Alaçatı neredeyse yılın her günü turist almaktadır.

Alaçatı Evleri

Alaçatı Evleri
Alaçatı Evleri

Alaçatı denilince akıllara ilk olarak Alaçatı Taş Evleri gelmektedir. Beldenin dar sokaklarında bulunan tarihi taş, şirin ve rengarenk evler, herkesin beğenisini çekmektedir. Ayrıca inşasında kullanılan toprak, saman, kireç ve yumurta da eve izolasyon görevi görmektedir. Evler yazın serin, kışın sıcak olmaktadır.

Eski ve Yeni Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri
Yel Değirmenleri

500 ile 1000’li yıllarda inşa edilen eski yel değirmenleri, o zamanki teknolojiye göre inşa edilmiştir. Ancak değirmenin içerisinde bulunan aletler, strateji ve malzemenin kalitesi de değirmenleri ziyaret eden vatandaşları şaşırtmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here