PAYLAŞ
alanya
Alanya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Alanya, Antalya’nın en büyük ilçesi konumundadır. Alanya’nın şehir merkezine uzaklığı 140 kilometre ve nüfusu da 285.407’dir. Ayrıca Alanya’da yabancılara ait çok sayıda mülk bulunmaktadır. 23 bin mülk ile yabancıların en çok mülk sahibi olduğu ilçe olarak gösterilmektedir. Sıcak iklimi ile dikkat çeken Alanya, yazın nüfusu 3’e katlamaktadır.

Antalya’nın doğusunda bulunan Alanya, her yaz turistlerin cazibe merkezi olmuştur.

Alanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Ziyaretçilerimiz tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yüzden Mayıs ayı ile Eylül ayı arasında bu ilçeye gidebilirsiniz. Ancak kalabalıktan uzak bir tatil isterseniz de bu aylar dışında tercih edebilirsiniz.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Havayolu ile Ulaşım: İlk olarak Antalya’ya havayolu ile geçiş yapabilirsiniz.  Antalya Havalimanı’na ulaştıktan sonra birçok otobüs ve firma sizleri Alanya’ya götürmektedir.

Karayolu ile Ulaşım: Otobüs firmaları ile 81 şehirden ulaşım mümkündür. Ayrıca kendi özel aracınız ile de gidebilirsiniz. İstanbul’dan 12 saat, İzmir’den 9 saat, Antalya’dan 2 saat, Ankara’dan 8 saat ve Bursa’dan da 10 saatte gidilebilmektedir.

Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya turizm bölgesi olduğu kadar tarihi ile de dikkat çekmektedir.

Alanya Kalesi: 1221 yılında Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad tarafından yapılmıştır. 6,5 metre sur uzunluğuna ve 83 adet kuleye sahiptir. Bu kaleye çıktığınızda Alanya ayaklarınızın altında olacaktır. Manzaranın tadını çıkarmanız için 15 TL giriş ücreti vermeniz gerekmektedir. Alanya Merkez’inden 40 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşmanız da mümkündür.

Alanya Kalesi
Alanya Kalesi

Sapadere Kanyonu: Doğa ile içiçe olan Alanya’da Sapadere Kanyonu bulunmaktadır. Yapılan tanıtımlar sonrası Sapadere Kanyonu turistlerin ilgi odağı olmuştur. Ayrıca  yaz aylarında şelalenin verdiği serinlik de tatil deneyiminizi arttıracaktır.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Dim Çayı: Sizler de Alanya’nın bunaltıcı havasından ve kavurucu sıcağından bir an olsun kurtulmak mı istiyorsunuz? O zaman Dim Çayı’na gidebilirsiniz. Çayda serinleyebilir, kiremitte balık yiyebilir, aynı zamanda da ahşap bölmelere yapılan gölgeliklerde güzel bir uyku çekebilirsiniz. Çaya girmek için herhangi bir ücret bulunmamaktadır. İçeride kullandığınız hizmetlerin parasını ödemeniz yeterlidir.

Dim Çayı
Dim Çayı
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here