PAYLAŞ
amasya
amasya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Amasya Karadeniz bölgesinde bir kent. Küçük ama bir o kadar da şirin bir kent olan Amasya, üç kenarı dağlarla çevrili bir alanda kurulmuş. Bu yüzden de pek büyüyememiş. Fakat her güzelin de bir kusuru vardır değil mi? İşte bu söz de tam Amasya’ya yakışmış. Çünkü Amasya o kadar güzel ki siz de eğer giderseniz bize katılacaksınız. Amasya’ya ulaşım da oldukça kolay. İster karayolu ile ister denizyolu ile ister de havayolu ile Amasya’ya ulaşabilirsiniz. Eğer karayolu ile gitmek istiyorsanız oldukça kolay bir yol sizleri bekliyor. Havayolu ile gitmek istiyorsanız da Amasya’nın bir ilçesi olan Merzifon‘a ilk gidip oradan da yarım saatlik bir aktarma yapmanız gerekmekte. Gelelim Amasya’nın gezilecek yerlerine.

Amasya Müzesi

Amasya Müzesi
Amasya Müzesi

Amasya’da şehrin ortasında yer alan müze gerçekten de çok zengin bir kültürel birikimin eseri. İçerisinde yaklaşık 13 farklı medeniyetten eşyalar barındırmakta. İki katlı olan müzenin ilk katı arkeolojik eserlere ayrılmış. Diğer katı ise mumyalar için ayrılmış. Evet yanlış duymadınız, müzede mumyalar da mevcut.

Amasya Camiler

Bayezid Cami
Bayezid Cami

Amasya’da birçok tarihi cami mevcut. Bunların en önemlisi şehrin merkezinde, müzeye yakın bir konumda yer alan Bayezid Cami. Çünkü bu cami oldukça eski bir cami. Neredeyse 525 yıllık. Diğer görmenizi tavsiye ettiğimiz camiler ise şunlar: Yörgüç Paşa Cami, Gümüşlü Cami, Gökmedrese Cami,..

Amasya Medreseler

Amasya Medreseler
Amasya Medreseler

Amasya’nın diğer bir adı da şehzadeler şehri. Bunun en önemli nedeni Amasya’nın Osmanlı Devleti için oldukça önemli bir şehir olması. Osmanlı şehzadeleri zamanında Amasya’da yetiştiriliyordu. Bundan dolayı da Amasya’da oldukça fazla medrese de mevcut. Çelebi Mehmet Medresesi ve Haliliye Medresesi en çok ziyaret edilen medreseler arasında.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi
Amasya Kalesi

Amasya’da bir tane de kale mevcut. Harşena Dağı üzerine kurulmuş bu kale oldukça güzel bir manzaraya sahip. Eğer Amasya’yı gezecekseniz Amasya Kalesi es geçmemeniz gereken yerlerden.

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları da Amasya Kalesi gibi Harşena Dağı üzerindedir. Amasya Kalesi’ne de oldukça yakındır. Dağın eteklerinde bulunan Kral Kaya Mezarları’ndan maalesef günümüze birkaç tanesi ulaşabilmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here