PAYLAŞ
Amasya Yeşilırmak
Amasya Yeşilırmak
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Amasya, Karadeniz’in kuzeyinde oldukça şirin ve güzel bir şehir. Küçük olmasına rağmen gezilecek yerleri de oldukça fazla. Şehre çok büyük miktarlarda turist ziyareti de mevcut. Amasya’ya ulaşım imkanı oldukça fazla. Hem demiryolu hem karayolu, hem de Merzifon ilçesinden aktarmalı olarak havayolu ile Amasya’ya ulaşmak mümkün. Karayollarına bakarsak Samsun’a 131 kilometre, Ankara’ya 335 km, İstanbul’a ise 661 km uzaklıkta.

Amasya neredeyse herkesin de bildiği gibi şehzadeler şehri olarak adlandırılıyor. Bunun sebebi birçok şehzadenin gençliğinde Amasya’da eğitim görmesi ve burada yetişmesi. Amasya’da birçok gezilecek yer var demiştik. Biz öncesinde müzeye bir göz atalım.

Amasya Müzesi

Amasya Müzesi
Amasya Müzesi

Müzede birçok tarihi eser bizleri karşılıyor. Frig, Roma, Hitit dönemine ait eserler ve Tunç çağından kalma eserler mevcut. Birbirinden farklı tam 13 adet medeniyete ait; takılar, sikkeler, mühürler, cam ürünler, ikonalar, çeşitli silahlar, kandiller ve silahlar gibi birçok eser mevcut. Müze iki katlı ve birinci katı sikke ve arkeolojik eserlerle doldurulmuş.

Müzede mumyalar da mevcut ve mumyalar müzenin ikinci katındalar. Mumyaların hepsi gerçek ve orijinal. Mumyaların 14. yüzyıla ait olduğu bilinmekte. Beyazıt Kulliyesi de Amasya’nın tarihi yerlerinden bir diğeri. Müzeden sonra hemen buraya geçebilirsiniz. Çünkü ikisi birbirine çok yakın durumda.

Amasya Oteller

Amasya Konuk Evi
Amasya Konuk Evi

Yazımıza devam etmeden önce bir hatırlatma yapmak isteriz. Eğer Amasya’da kalacak bir otel arıyorsanız Beyoğlu Hotel, Armin Hotel, ve Şehzade Hotel gerçekten de çok güzel oteller. Eğer şehir merkezinden uzaklaşmak istemiyorsanız, Amasya Konuk Evi ve İlk Pansiyon gibi yerleri de tercih edebilirsiniz.

Amasya Konuk Evi
Amasya Konuk Evi

Külliye geniş bir bahçeye mevcut ve bahçe gerçekten de oldukça güzel bir şekilde dizayn edilmiş. Tam ortasında kocaman bir çınar bizleri karşılıyor. Çınar ağacına ‘Ulu Çınar‘ diyenler var. Çünkü bu çınarın külliye ile aynı yaşta olduğu tahmin ediliyor. Yani yaklaşık 525 yıllık.

Amasya Yeşilırmak

Amasya Yeşilırmak
Amasya Yeşilırmak

Eğer Amasya’ya gitmek istiyorsanız, şehrin merkezinde şehri ikiye bölen Yeşilırmak‘ı ziyaret etmeyi de unutmayın. Çünkü gerçekten muazzam bir manzaraya sahip. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here