PAYLAŞ
Boğalı Yaylaları
Boğalı Yaylaları
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Amasya yer yüzü şekilleri bakımından oldukça engebeli fakat yaylaları da oldukça fazla. Karadeniz ikliminden nasibini aldığı kadar karasal iklimden de nasibini alan Amasya yaylaları turunuza ilkbahar aylarında gitmenizi öneririz. Oldukça güzel havası ve tertemiz ve buz gibi sulara sahip olan Amasya yaylaları görülmeye ve gezilmeye değer. Eğer siz de şehrin pis kokusundan, araç ve insan seslerinden, gürültüden ve teknolojik ortamdan biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız Amasya yaylalarına gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Amasya yaylalarında doğanın ferah havasına, yeşilin taptaze tonlarına ve suyun berraklığına ulaşacağınıza emin olabilirsiniz. Gelelim Amasya yaylalarına.

Kabaoğuz Yaylaları

Kabaoğuz Yaylaları
Kabaoğuz Yaylaları

Tavşan Dağı’nın batı tarafında yer alan bu yayla denizden de 1400 m yüksekliktedir. Bu yaylada yılda bir olarak Kabaoğuz şenlikleri düzenlenir. Şenlikler gerçekten de oldukça güzeldir. İnsanlar birbirleriyle kaynaşırlar ve güler yüzlü insanlara şahit olabilirsiniz.

Tavşandağı Yaylaları

Tavşandağı Yaylaları
Tavşandağı Yaylaları

Tavşandağı üzerinde yer alan düzlüklere denilir. Bu yaylaların da denizden yüksekliği bir hayli fazladır. 1500 m yükseklikte yer alan yaylalar da diğer yaylalar gibi görülmeye değer.

Akdağ Yaylaları

Akdağ Yaylaları
Akdağ Yaylaları

Akdağ Yaylaları, Akdağ’ın tepesinde yer alan yaylalardır. Bu yaylalar en çok ziyaret edilen yaylalardan birisidir. Bu yüzden de oldukça fazla sayıda,yılda en az iki kez, şenlikler düzenlenmektedir. Eğer siz de şenliklere katılmak isterseniz denizden yüksekliği 1850 m olan bu yaylalara gidebilirsiniz.

Sarıçiçek Yaylaları

Sarıçiçek Yaylaları
Sarıçiçek Yaylaları

Karaömer Dağı’nın doğusunda yer alır. Buradaki düzlüklere verilen addır. Bu yaylalar denizden 1650 m yüksekliktedir.

Destek Yaylaları 

Destek Yaylaları
Destek Yaylaları

Destek Yaylaları aslında ismini diğer yaylalar gibi bir dağdan almaz. Canik Dağı üzerinde yer alan Destek Yaylaları ismini dağın eteklerinde bulunan Destek Çayı’ndan alır. Destek Çayı dağın eteklerinde bulunmasına ve Destek Yaylaları da ismini bu çaydan almasına rağmen Destek Yaylaları Çayın yukarı kısımlarında daha büyük bir bölge kaplar. Bu yaylaların denizden yüksekliği 1200m civarıdır.

Boğalı Yaylaları 

Boğalı Yaylaları
Boğalı Yaylaları

Boğalı Yaylaları Sakarat Dağı’nda yer alır. Bu yaylaların ortalama yüksekliği 1850 m civarıdır.

Çatalçam Yaylaları 

Eğerli Dağı
Eğerli Dağı

Eğerli Dağı üzerinde Amasya sınırları içindedir. Ortalama yüksekliği 1400 m dir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here