PAYLAŞ
Amsterdam
Amsterdam
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, dünyada en çok ziyaret edilen şehirler arasında 5.sırada bulunmaktadır. Başkent olmasına rağmen hükumet ve meclis burada bulunmamaktadır. Hollanda ise Lahey’den yönetilmektedir. 12.yüzyılda Amstel Nehri üzerine kurulan bu balıkçı köyü, ismini de nehirden almıştır. 1,5 milyon nüfusa sahip olan Amsterdam’da iç içe geçmiş kanallar ve çevresinde 17.yüzyıldan kalma yapılar bulunmaktadır.

Amsterdam Nerededir?

Amsterdam harita
Amsterdam harita

Hollanda’nın liman kenti olan Amsterdam, Amstel, Ljsselmeer ve Kuzey Denizi kanalları kavşağı üzerine kurulmuştur. Şehir de 1500’den fazla köprü bulunmaktadır. Ayrıca Londra, Berlin, Brüksel, Paris ve Hamburg’a tren ile direkt olarak ulaşılabilmektedir. Bu da Amsterdam’ı coğrafi konumu nedeniyle özel yapmaktadır.

Euro para birimi kullanılan şehirde, Flemenkçe konuşulmaktadır. Ancak Amsterdam’da bulunan çoğu insan Fransızca ve İngilizce de bilmektedir.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Amsterdam iklimi ve doğası nedeniyle her zaman gidilebilecek bir şehirdir. Ancak genellikle yaz ve bahar aylarında gidilmektedir. Kış aylarında ise hava soğuk olmaktadır. Bu yüzden Nisan ile Ekim aralığı en ideal aylardır.

Amsterdam çok büyük bir şehir değildir. Bu yüzden şehir içerisinde ulaşım yürüyerek de gerçekleştirebilmektedir. Ancak vakit açısından aceleniz var ise geniş ulaşım ağını kullanabilirsiniz.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Tarihi, geçmişi, müzeleri, eğlence hayatı ve sokakları ile herkesin ilgisini çekmektedir. Özellikle geceleri şehir sanatsal açıdan müthiş tasarımlara sahiptir. Bu yüzden romantik bir gece yürümesi gerçekleştirmelisiniz.

Kırmızı Fener Sokağı

Kırmızı Fener Sokağı
Kırmızı Fener Sokağı

Amsterdam, özgürlükler şehri olarak gösterilmektedir. Ancak bu sokak özgürlüğü tamamen yaşadığınız bölgeler arasında yer almaktadır. Çok sayıda kafe, bar, pavyon ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Amsterdam’da gece hayatını görmek istiyorsanız, mutlaka Kırmızı Fener Sokağı’na gitmelisiniz. Amsterdam’a sırf bu sokak için bile binlerce turist gelmektedir.

Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Amsterdam’da bulunan Dam Meydanı’nın en görkemli yapısı Kraliyet Sarayı olarak gösterilmektedir. Bu saray Hollanda kraliyet ailesi tarafından zaman zaman resmi törenler için kullanılmaktadır. Sarayın yapımına ise 17.yüzyılda başlandığı belirtilmektedir.

Alınan bilgilere göre sarayın içerisinde bulunan eşyaların çoğunun Louis Napoleon’a aittir. Bu da sarayı ziyaret etmek için başka ilgi çekici bir konu olarak görülmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here