PAYLAŞ
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Olympos kelime anlamı olarak Yunanca ’da “ulu dağ” anlamına gelmektedir. Yaklaşık yirmiden fazla dağ ve tepe de bu isim ile anılmaktadır. Bu tepe ve dağlara yakın olan köy ya da kasabalarda aynı isimle telaffuz edilmektedir. Bu tepelerin en çok bilineni, Yunanistan’ın kuzey doğusunda bulunan ve tanrıların evi olarak adlandırılan Thessalian tepesidir. Olympos aslında adını eskiden de aynı isimle bilinen dağ olan Tahtalı dağından almaktadır. Tahtalı dağı şehrin ortalama 10 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş olarak anılan ve eteklerinde ateşi hiç sönmeyen bir ateşi barındırır.

Olympos, antik Lidya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biridir. Şehrin temelleri Helenistik dönemde MÖ 300 civarında inşa edildiği düşünülmektedir. Büyük İskender’in savaşmaya ilk başladığı yıllarda ki kış aylarını bir liman şehri olan Phaselis’te konaklayarak geçirdiği bilinmektedir.

Tarihi kayıtlarda ilk olarak, MÖ. 78 yılında, Roma Valisi Servilius tarafından dönemin en büyük korsanı Zenicetes’i deniz savaşında yendiği yıla rast gelmektedir.  Gemilerini gizli limanlarda saklayarak civarda bulunan bütün kıyı şeridini hâkimiyetine alan Zenicetes Olympos’u da kendine bir kale olarak kullanmıştır. Şehir daha sonrasına tekrar Roma hâkimiyetine geçtiğinde satışa çıkartılmış ve kiraya verilecek Roma toprağı olarak ilan edilmiştir. Ve bu alan üzerinde “Pers tansısı Mitras” adına garip kurban törenleri ve çeşitli ayinler düzenlediği de söylenmektedir.

Mitras o dönemde birçok ülke tarafında inanılan ve Pers mitolojisine göre ruh ve ışık tanrısıdır. MS. 43 yılında Likya, Roma İmparatorluğu himayesine katılmıştır. Şehrin koruyucusu olarak bilinen Hephaistos adına festivaller düzenlenmiştir. Ve Roma İmparatoru Hadrianus’un da şehri ziyaret ettiği kayıtlara geçmiş olup, bilinmektedir.

Olympos, Roma İmparatorluğunun Hristiyanlığı kabul etme evresinde iken pek çok Hristiyan piskoposa ev sahipliği yapmıştır. 3. Yüzyıl ve sonrasında şehre korsanların sürekli olarak saldırması sonucunda yaşan nüfus azalmış ve daha sonra da şehir eski önemini kaybetmiştir. Şehir daha sonrasında Cenevizler, Venedikler ve Rodos Şövalyeleri tarafından tekrar inşa edilmiş ve ticaret limanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.Antalya Olympos Antik Kenti

Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. Yüzyıl civarlarında Akdenizi hâkimiyetine aldığı sırada terk edilmiştir. Olympos, Türkiye’nin güney şehirlerinden biri olan Antalya şehrine bağlı olmak ile birlikte Milli Parkında bir bölümünü oluşturmaktadır.

Toparlayacak olursak, geçmiş dönemlerde, Olympos şehri en çok korsanlar tarafından tercih edilen bir şehir olmakla birlikte o dönemlerin birçok korsanın mezarında burada olduğu düşünülmektedir.

 

 

.

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here