PAYLAŞ
Arnavutluk
Arnavutluk
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İtalya ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan izler taşıyan ve kendine özgü kültürünün yanı sıra Balkan kültürü ile de özdeşleşmiş olan Arnavutluk, Avrupa coğrafyasına da yakın bir ülkedir. Ancak Arnavutluk ülkesi kendine özgü değerlerinden asla ödün vermemiştir. Bu konuda Avrupa’da kalan nadir ülkeler arasında bulunmaktadır. Balkanların anahtar ülkesi olarak adlandırılan Arnavutluk, yüksekte duran anlamına gelen alba kelimesinden türemiştir. Batılılar ülkeye Albania ismini vermiştir.

Arnavutluk’un nüfusunun %70’si Müslüman, %20’si Ortodoks ve %10’luk kısmı Katolik dinine bağlı insanlardan oluşmaktadır.

ARNAVUTLUK GEZİLECEK YERLER

Arnavutluk ülkesinde gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Ancak bu yazımızda sizlere en çok ilgi gören yerlerini anlatacağız. İstanbul’da yola çıkarak otobüs ile Arnavutluk’a ulaşmanız mümkün. Bu bölgede gezilecek yerlerin fazla olması Arnavutluk’u turistlerin ilgi odağı haline getirmiştir.

1- Tiran

Arnavutluk’un başkenti Tiran, kendine has tarihi ile küçük bir şehirdir. En önemli caddesi olan Vatan Şehitleri Caddesi’nde Başbakanlık Binası, parlamento ve Tiran Üniversitesi yer almaktadır. Ayrıca şehrin kalbi anlamına gelen Saat Kulesi, Ethem Bey Camii ve İskender Bey Heykeli de yine burada bulunmaktadır. Tiran’ın içinden ise nehir geçmektedir. Tiran’ın simgesi haline gelen Lena Nehri’nin yakınlarında Osmanlı’ya ait izler de bulmak mümkündür.

Tiran
Tiran

2- Elbasan

Osmanlı İmparatorluğu’nun sembolünü yansıtan ve yıllardır çizgisini bozmayan Elbasan, bir Anadolu kasabasına benzemektedir. Şehir ise ülkenin Tiran ve Durres’ten sonra en kalabalık şehirleri arasında yer almaktadır. Elbasan ise İslam’ın Arnavutluk’taki merkezlerinden birisi olmuştur. Bu da Elbasan’ı özel kılmaktadır. Burada ise Elbasan Kalesi, Saat Kulesi ve Kral Cami gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bu yapılar Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiştir.

Stadtansicht Elbasan
Elbasan

3- Berat

Arnavutluk’un en güzel şehirlerinden birisi de Berat’tır. Osmanlı İmparatorluğu tamı tamına 5 asır burada hüküm sürmüştür. Tarihi evleri ile adeta bir Safranbolu esintisi yaşatan Berat, bizim en sevdiğimiz şehirler arasında yer almıştır. Şehrin içerisinde bulunan Gorica Köprüsü, Ulusal Etnografya Müzesi, Kurşunlu Cami, Saat Cami, Hünkar Cami ve Berat Kalesi gezilecek yer arasındadır. Arnavutluk ise tarihi yapıları ile turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Berat
Berat
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here