PAYLAŞ
artvin
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Artvin, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Karadeniz’e sınırı bulunmasıyla birlikte Gürcistan ile de komşudur. Milli parklarıyla ün salmış olan Artvin’de yapay ve doğal olarak birçok gezilebilecek mekan bulunmaktadır. Şimdi bunlardan bazılarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

1) Karagöl – Sahara Milli Parkı

Karagöl – Sahara Milli Parkı
Karagöl – Sahara Milli Parkı

Karagöl – Sahara Milli Parkı, Artvin’e gidildiğinde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Milli park ismini 1994 yılında kazanmış olan bu parkın, Karagöl ve Sahara olmak üzere iki adet alanı bulunmaktadır. Sahara bölgesinde yaylacılık faaliyetleri sürerken, Karagöl bölgesinde genelde ormanlık ağaçlar, göl ve çayırlar bulunmaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu parka giriş ücretleri 10 – 20 TL arasında değişiklik göstermektedir.

2) Ardanuç Kalesi

Ardanuç Kalesi
Ardanuç Kalesi

Bir diğer adı “Gevhernik” olan bu kalenin yapımının 5. yüzyılda tamamlandığı tahmin ediliyor. Ardanuç Kalesi, 1551 yılında Osmanlı’nın eline geçmiştir ve birçok önemli merkez konumunda kullanılmıştır. Kale, Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra birkaç düzenlemeye uğramıştır. İçerisinde Kanuni Sultan Süleyman’a ait bir adet kitabe bulunmaktadır. Kaleye giriş ise ücretsizdir.

3) Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi
Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi, Artvin’in Arhavi ilçesi sınırları içinde bulunur ve Artvin’e gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Şelalenin debisi özellikle bahar aylarından sonra karların erimesiyle birlikte daha fazla olmaktadır. Ayrıca Kamilet Vadisi’nin içerisinde konumlanmış olan Mençuna Şelalesi’ne özel aracınızla Çifteköprü üzerinden ulaşabilirsiniz. Günümüzde birçok turistin uğrak noktası olma özelliğini taşımaktadır.

4) Artvin Kalesi

 Artvin Kalesi
Artvin Kalesi

Artvin Kalesi, 937 yılında inşa edilmiştir ve 1551 tarihinde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Diğer adı “Livaneli” olan bu kalenin içerisinde bir sarnıçla şapel bulunmaktadır. Kalenin günümüzde turistik açıdan önemi büyüktür ve Artvin Köprüsü’nün yanında yer almaktadır. Kaleye girişin ücretsiz olmasının yanı sıra günümüzde birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

5) Barhal Manastırı

Barhal Manastırı
Barhal Manastırı

Barhal Manastırı, Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir kilise ve iki şapelden oluşmaktadır. Öncelerden kiliseyi Gürcü ve Ortadoks’lar kullanmaktaydı. Binanın cephe kısımları ve pencere kenarlarında değişik ve göze hitap eden motifler bulunmaktadır. Günümüzde Artvin’e gelen turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir yerdir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here