PAYLAŞ
Atina
Atina
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Atina Yunanistan’ın başkenti olmasına rağmen oldukça küçük bir şehirdir. Bu kadar küçük şehir olmasına rağmen her şeyi içinde barındırması oldukça dikkat çekmektedir. Atina, her ne kadar küçük olsa da, buradaki bütün güzellikleri görmeniz ortalama 1 haftanızı alacaktır.

Ermou Caddesi

Ermou Caddesi
Ermou Caddesi

İstanbul’daki İstiklal caddesiyle aynı görevde olan bu cadde son derece kalabalıktır. Mimari yapılarıyla da, son derece dikkat çeken caddenin İstiklal caddesinden tek farkı, daha küçük çaplı olmasıdır.

Athens Flea Market (Bit Pazarı)

Athens Flea Market (Bit Pazarı)
Athens Flea Market (Bit Pazarı)

Atina’nın bit pazarı olarak bilinen Athens Flea Market sokağında, birçok antik eşyalar satılmaktadır. Bunun yanı sıra ara patikalarda bulunan salaş kafe ve büfelerin sayı oldukça fazladır.

Anafiotika

Anafiotika
Anafiotika

Atina’ya turist olarak gelen kişiler burayı pek bilmezler. Buradaki bembeyaz yapılar, tek katlı evler sayesinde kendinizi yunan adalarında hissedebilirsiniz. Anafiotika, Akropolis tapınağının hemen eteklerinde  Monastiraki ve Plaka bölgeleri arasında bulunan bir bölgedir. Anafiotika’da gezerken kendinizi Atina’da değil de, Santorini’de geziyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bunun sebebi Anafi yerlilerinin kendi evlerini Anafiotika’da inşa etmesidir.

Milli Park

Milli Park
Milli Park

İçinde hayvanat bahçesi de bulunan Milli Park, meclis binasının hemen yanında bulunmaktadır. Şehrin merkezinde böyle bir yerin olmasına oldukça şaşıracaksınız.

Plaka

Plaka
Plaka

Özellikle son zamanlarda oldukça meşhur olan bu mahalle, Anafiotika’nın hemen altında bulunmaktadır.

Kolonaki

Kolonaki
Kolonaki

Tam tarif etmiş olursak, Atina’nın Nişantaşı’dır. Burada pahalı kafelerle beraber, ünlü markaların mağazası da, bulunmaktadır.

Parlamento Binası

Parlamento Binası
Parlamento Binası

Özellikle Türkiye’den turist olarak gidenlerin en çok şaşırdığı şey, parlamento binasının  şehrin merkezinde olmasıdır. Eğer bir gün buraya yolunuz düşerse efsun askerlerle fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi
Akropolis Müzesi

Akropolis müzesinde bulunan heykellerin orijinallerinin bir kısmı burada bulunmaktadır. Müzenin restoranını ziyaret etmenizi öneririm. Çok güzel bir manzarası vardır.

Monastiraki Meydanı

Monastiraki Meydanı
Monastiraki Meydanı

Monastriki Meydanı, Atina’nın en turistik yerlerinden biridir. Meydanda Osmanlı dönemine ait cami bulunmaktadır.

Akropolis

Akropolis
Akropolis

Atina’ya gelip, Akropolis’e gitmezseniz sakın buralara uğradığınızı söylemeyin. Çünkü Atina’nın tarihi buradan başlar. Tarihte olası saldırılardan savunulması kolay olduğu için, şehrin en tepesinde bulunan ve Yunanca’da “yukarıda bulunan şehir” anlamına gelen Akropolis tapınağı milattan önce 5.yy’dan günümüze kadar büyük bir ölçüde korunmuş.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here