PAYLAŞ
Avustralya Gezi Rehberi
Avustralya Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Güney yarım kürede bulunan bir ada ülkesi olan Avustralya Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu arasında uzanmaktadır. Kıtanın büyük bir bölümü okyanus olduğu için hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmamaktadır. Avustralya Gezi Rehberi olarak sizlere bu bölgenin tüm özelliklerini ve yaşam alanlarını sunarken aynı zamanda bölgede konuşulan diller ile bu ülkenin kısa tarihini sunuyor olacağız.

Konuşulan Diller

Avustralya’da resmi dil İngilizcedir. Bu dili nüfusun yaklaşık olarak %81’i konuşmaktadır. Yerli diller ise bölgenin %12’sini oluşturuyor. Yunanca, Vietnamca, Arapça ve İtalyanca, konuşulan diğer diller arasındadır.

Din ve İnanç Sistemi

Bölgede resmi dil bulunmamakla birlikte nüfusun %61’inin Hristiyanlar oluşturuyor. Bu oranın %25’i ise Katoliklerden meydana gelmektedir.

Kısa Tarihi

Ülkedeki resmi kayıtlar incelendiğinde bu karayı ilk gören keşifçi Willem Janszoon kabul edilmiştir. 1606 yılından keşfedilen bu topraklar daha sonra adlandırılmış ancak bir yerleşim yeri olma özelliğini kazanmamıştır. Keşifler daha çok Avustralya’nın doğu sahillerine yapılmış ve çıkarılan haritada tutuklu ve mahkûmların işçi olarak çalıştırıldığı gözlemlenmiştir. 1986 yılında yapılan Avustralya Akti ile bu durum sonlandırılmıştır. Avustralya Gezi Rehberi konusunda bölgenin tarihi gerçek anlamda merak uyandırmaktadır.

Avustralya’ya Nasıl Gidilir?

Sydney
Sydney

Türkiye üzerinden direkt ve aktarmalı olarak bölgeye uçuşlar devam etmektedir. Ankara ve İstanbul’dan yapılan bu uçuşlarla Melbourne, Sydney, Brisbane, Adelaide ve Pert bölgelerine gidebilirsiniz.

Ekonomik Özellikler

Ülkede serbest piyasa ekonomisinden yararlanılmaktadır. Yoksulluk oranı oldukça düşük olan ülkede ayrıca birçok para birimi kullanılmaktadır. Dünyanın en büyük 9. Borsası da buradadır.

Avustralya Mutfağı

avustralya barbekü
avustralya barbekü

Açık alanda yemek tüketmeyi çok seven bir toplum olan Avustralyalılar, en çok barbekü yapılmaktadır. Akdeniz iklimine ait tüm meyve ve sebzelerin de bulunduğu bölgede deniz ürünleri arasından kabuklu deniz canlıları çok sevilir. Ayrıca buraya özel tatlı bir sos üretilir ve ülkenin en önemli lezzeti olarak kabul edilir. Dünyanın en iyi zencefili de Avustralya’da üretilmektedir.

Avustralya’dan Ne Alabilirim?

kanguru biblo
kanguru biblo

Bu ülkede 1. Sınıf alışveriş merkezlerine sıkça rastlanır. Avustralya Gezi Rehberi incelenirken bölgede bulunan tasmanya, koala ve kanguru bibloları çokça satılmaktadır. Bölgeyle bütünleşmiş olan bu hayvanların figürleri en güzel hediyelik eşyalar arasındadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here