PAYLAŞ
Avusturya
Avusturya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Uzun zamandır Avusturya’ya gidip o diyarları görmek istiyordunuz değil mi ? Evet öyle ki bu sayfadasınız. Artık zaman sıkıntısını aştınız ve kesin kararınızı verdiyseniz, Viyana’dan Salzburg’a, Hallstatt’dan Melk’e uzanan bu ülkeye gitmeden önce size aktaracağımız bilgi ve birikimleri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Öncelikle Avusturya’ya geldiyseniz işi gücü bırakıp eşi dostu, çoluk çocuğu artık yanınızda kim var ise alıp mükemmel bir schnitzel yemeden memleketinize dönmeyin. İlla ben mekan ismi istiyorum diyorsanız sizin için Restaurant Herzl schintzel yemek için harika bir durak olacaktır. Avusturya’lı Red Bull’un sahibi olduğu Afro Coffee enteresan tasarımı, mükemmel kahveleri ve çaylarıyla mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Cafe Fürst, ünlü Hotel Sacher’in Restoran’ı ve Stein Otel’in şehrin görkemli manzarasına bakan terasında bir şeyler içmeyide aksatmayın.

Viyana

Viyana
Viyana

Viyana’yı kolayca tanımlamak her babayiğidin harcı değildir. Şehre ilk adımınızı attığınızda tipik bir Avrupa kentinin bütün özelliklerini taşıdığını düşünebilirsiniz. Gayet harikulade bir şekilde muhafaza edilmiş tarihi binalar, kentin kalbinde konumlanmış gösterişli, ihtişamlı müzeler ve kusursuz bir opera binası, heybetli bir katedral ve günün en yoğun zamanında bile boş olduğunu görebileceğiniz sakin, derli toplu sokaklar. Sonra kenti tarif etmeye başlıyorsunuz. Müzelerini, sanatçılarını yavaş yavaş tanıyorsunuz, metrodaki tuvaletin içinden dahi klasik müzik sesi geldiğinde eh ama yok artık diyebilirsiniz fakat bir yandan da aslında çok değişik bir yerde olduğunuzu hissederek tebessüm ediyorsunuz. Viyana gecelerine ve sokaklarına alışınca genç ve asi yönlerini de keşfediyor, opera çıkışı dağılan grupları geride bırakarak diğer bir caddeye doğru yol alınca barların, grupların, sırıtan insanların arasında bitiveriyorsunuz. Tam bu sokaklar nasıl bu kadar boş yahu! diye düşünecekken bir kapının ardına geçiyor ve sigara dumanı ile karışmış kahkaha sesleri eşliğinde sözlerini bilmediğiniz bir parçanın ritmine kendinizi bırakıveriyorsunuz.

Salzburg

Salzburg
Salzburg

Avusturya’nın başkenti Viyana ve Graz’dan sonra üçüncü büyük kenti olmasına karşın sizi en çok etkileyen kenti olması muhtemel.

Salzburg kenti kış aylarında kayak turizmi amacıyla yoğun şekilde tercih edilen bir kent aslında. Avusturya Salzburg hava hali ise kışları soğuk ve karlı iken, yazları ise ılıman iklim mevcut. Esasında Salzburg’u hangi mevsimde dolaşmak daha iyi ? diye soracak olursanız, galiba seçimin tamamiyle size kaldığını söylemek mecburiyetinde kalırım.

Ama şahsen, bu kenti kışın gezen birisi olarak bayıldığımı söyleyebilirim. Ancak kış mevsiminde Salzburg gezisi düşünceniz varsa Salzburg hava haline bakmanızda yarar görüyorum zira çok ama çok soğuk bir hava ile karşılaşmanız mümkün.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here