PAYLAŞ
Baku Panorama
Baku Panorama
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Komşu ve kardeş ülkemiz olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Kafkasların en önemli kültür ve ticaret merkezi olarak gösterilmektedir. Liman şehri olarak da tanımlanan Bakü, Avrupa ve çevresindeki en önemli enerji koridorlarından biridir.

Bakü Nerededir?

AAzerbeycan haritasında Bakü
Azerbeycan haritasında Bakü

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, ülkenin en doğusunda Hazar Denizi’nin de batı kıyısında yer almaktadır. Azerbaycan Kafkas coğrafyasına ait bir şehir olarak gösterilmektedir.

Bakü’ye Ne Zaman Gidilir?

Bakü bulunduğu coğrafya ve iklim şartları nedeni ile yazları sıcak, kışları ise oldukça soğuktur. Genellikle rüzgarlı bir hava hakimdir ve yaz aylarında sıcak rüzgar esmektedir. Bu yüzden yazın sıcaklıklar 40 dereceye kadar çıkabilmektedir. Azerbaycan’a gidilecek en iyi zaman ise Eylül, Mayıs ve Ekim ayı olarak gösterilmektedir.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Modern mimarisi ve tarihi dokusu ile mükemmel bir tatil yeri olan Bakü, Sovyet mimarisine bağlı sayıda yapıyı da barındırmaktadır. Bakü’nün en eski yerleşim yerini görmek istiyorsanız Old City’ye gidebilirsiniz. Şehrin en beğenilen yerleri ise Kız Kalesi ve Ateshgah olarak gösterilmiştir.

Old City

Bakü Old City
Bakü Old City

Bakü’nün tarihi dokusunu görmek istiyorsanız ilk ziyaret edeceğiniz yerlerde Old City yer almaktadır. İslami ve Sovyet yapılarının iç içe geçtiği bu yer, tarihin tozlu sayfalarını taşımaktadır. Bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Old City’e gittiğinizde Kız Kalesi, Shirvanshaks Sarayı ve Synyg Gala’yı mutlaka görmelisiniz.

Kız Kalesi

Bakü Kız Kalesi
Bakü Kız Kalesi

12.yüzyılda inşa edilen ve 27 metre yüksekliğe sahip olan Kız Kalesi, aynı zamanda Maiden Tower olarak da bilinmektedir. 5. ve 7. Yüzyıldan kalma yapıların üzerine kurulan Kız Kalesi, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Şirvanşah Sarayı

Şirvanşah Sarayı
Şirvanşah Sarayı

Azerbaycan sınırları içerisinde Asya taş mimarisini yaşatan en görkemli yapılardan birisidir. 15. Yüzyılda Şirvanşah hanedanı tarafından yaptırılan saray, bölgenin enleri arasında yer almaktadır.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

HHaydar Aliyev Kültür Merkezi
Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin konsept tasarımı Zaha Hadid’e benzemektedir. Kıbrıslı Türk mimar Saffet Kaya Bekiroğlu tarafından inşa edilen bu yapı, dünyanın en güzel tasarımlarından birine sahip. 2013 yılında açılan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, turistlerin yoğun ziyaret ettiği yerler arasında bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here