PAYLAŞ
Ferruh Kethuda Camii
Ferruh Kethuda Camii
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İstanbul’un Fatih ilçesinin Haliç kıyısındaki eski semtidir. Osmanlı zamanında yurda gelen Yahudiler bu bölgeye yerleştirilmiş ve Yahudi mahallesi olarak varlığını sürdürmüştür. 1950’lerde bölgedeki Yahudilerin taşınmasından sonra mahalle halkının etnik çeşitliliği artmıştır.  Dar sokakları, eski cumbalı evleri, kiliseleri, sinagogları ile yıllarca kendi içinde çok da ünlenemeden sakin şekilde yaşamıştır. Ancak birçok dizi ve sinema filmi mahallede çekilmiştir. Nerdeyse her sezon bir dizinin hikayesi mutlaka Balat’ta geçmektedir. Son dönemlerde ard arda açılan farklı konseptteki kafeleri ile akşam iş çıkış saatlerinde İstanbul’luların uğrak yeri haline gelmiştir. Bölgedeki kafelerin çoğu gündüz kapalı olup akşam saatlerinde hizmet vermeye başlamaktadır. Zincir kahvecilerden sıkıldıysanız Balat’a bir kahve içmeye mutlaka uğrayın ‘bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var’ sözünün burada nasıl anlamlandığını sizinle sohbet eden kafe sahiplerinin misafirperverliğinde hissedeceksiniz. Bölgedeki tarihi yapıları da gezebilirsiniz.  Eğer Balat’ı doyasıya gezmek isterseniz 1 gününüzü mutlaka ayırın.

Surp Hreşdagabed Kilisesi; 16.yüzyılda yapılmış Ermeni kilisesidir. En önemli özelliği 12 Eylül günü yapılan ayinidir. Bu tarihte her dinden insan dilek dilemek için kiliseye gelir. Tutulan dileğin gerçekleşeceğine inanılır.

Surp Hreşdagabed Kilisesi
Surp Hreşdagabed Kilisesi

Ferruh Kethuda Camii; Mimar Sinan’ın eseridir. Bahçesinde havuzu, arka duvarında da bir güneş saati vardır. Yapı iyi korunamamış ve günümüze gelene kadar yeni yapılar eklenmiştir. Zamanında Yahudiler için mahkeme kurulan yermiş.

Ferruh Kethuda Camii
Ferruh Kethuda Camii

Aya Nikola – Noel Baba Kilisesi; Aya Nikola denizcilere ve özellikle Noel zamanlarında fakirlere yardım etmesi ile ünlü bir kişiymiş. Bu kilisenin içinde bir portresi de bulunuyor.

Aya Nikola – Noel Baba Kilisesi;
Aya Nikola – Noel Baba Kilisesi

Küçük Mustafa Paşa Hamamı; şehrin en eski hamamlarından biri.

Küçük Mustafa Paşa Hamamı
Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Fener Rum Lisesi; Haliç’ten görülen ve çoğunlukla Fener Rum Patrikhanesi olduğu sanılan, kırmızı tuğlalı ilginç mimarili devasa yapı aslında Fener Rum Lisesidir.

Fener Rum Lisesi
Fener Rum Lisesi

Kadın Eserleri Kütüphanesi; Eski bir Fener Konağı restore edilmiş ve Kadın Eserleri Kütüphanesi yapılmıştır.

Kadın Eserleri Kütüphanesi
Kadın Eserleri Kütüphanesi

Stefi Stefan Bulgar Kilisesi; 19.yüzyıldan yapılmıştır. Kilise’nin tamamı Viyana’da fabrikada dökme demirden yapılmıştır. Tuna Nehri üzerinden taşınarak Balat’ta birleştirilmiştir. Kilise’nin çan kulesinde 6 farklı boyutta çan bulunmakta. Bu çanlar da Rusya’da dökülerek getirilmiştir.

Stefi Stefan Bulgar Kilisesi
Stefi Stefan Bulgar Kilisesi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here