PAYLAŞ
Balıkesir şehir merkezi
Balıkesir şehir merkezi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Balıkesir şehri, sınır çizgilerinin bir kısmı Ege Bölgesi’nden, bir kısmı ise Marmara Bölgesi’nden geçen bir şehrimizdir. Türkiye’nin en kalabalık on yedinci şehri olma niteliğini taşıyan şehrin nüfusu 1,2 milyonu geçmiştir. Ayrıca hem Ege denizine hem de Marmara denizine kıyısı vardır. Toplam yirmi adet ilçesi bulunur ve aynı zamanda Balıkesir şehri, geçmişte birçok uygarlığı toprakları içerisinde barındırmıştır.

Balıkesir’e Ne Zaman Gidilmeli?

Balıkesir’de ülkemiz genelinde görülen üç iklim tipinin üçü de görülebilmektedir. İlin Ege tarafında kalan bölümü biraz daha ılıman iken, Marmara denizi tarafında havası biraz daha soğuk hissedilir. Balıkesir’de güzel bir tatilin keyfini çıkarmak için gidilmesi gereken günler nisan ve ağustos ayları arasındadır.

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Balıkesir’de doyasıya gezebileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Altınoluk’tur. Altınoluk, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan turistik bir yerdir. Ayrıca bu belde Türkiye’nin hava kirliliği bakımından en temiz ikinci şehri olma özelliğini göstermektedir. Söylemeden geçmeyelim, yaz aylarında Altınoluk’ta birbirinden harika sahiller, oteller ve eğlence merkezleri sayesinde tatilinizin eğlencesine eğlence katabilirsiniz. Bu arada Altınoluk’un ünlü zeytin ağacı bahçelerini de ziyaret edebilmeniz mümkün.

Antandros Antik Kenti
Antandros Antik Kenti

Balıkesir’de tatil yaparken uğramanız gereken bir diğer durak ise Antandros Antik Kenti’dir. Bu antik kent, Altınoluk’a birkaç kilometre uzaklıkta bulunur ve tarihi çok eskilere dayanır. Mozaikleri ile ün salmış olan bu kentte Troia savaşlarına ait belgeler de bulunmaktadır. Arkeolojik kazılar günümüzde de devamlılığını sürdürmektedir.

Kuşcenneti Milli Parkı
Kuşcenneti Milli Parkı

Antandros Antik Kenti’nden sonraki durağımız ise “Manyas Kuş Cenneti”. Buranın ismini hepimiz az çok duymuşuzdur. Burası için aynı zamanda “Kuşcenneti Milli Parkı” ismi de kullanılmaktadır. Türkiye’deki en küçük milli park özelliğini taşır ve içerisinde birçok kuş çeşidi bulunduğu için milli park olarak anılmaktadır. Verilere göre 270’e yakın kuş çeşidi bulunduğu söyleniyor. Balıkesir’e yolunuz düşerse buraya uğramayı da unutmayın.

Balıkesir Mutfağı

Balıkesir Mutfağı
Balıkesir Mutfağı

Balıkesir’de en çok zeytin ve bazı bitki türlerinin yanında sebzeler de yetiştiği için Balıkesir mutfağı da buna göre şekillenmiştir. Yemeklerde bolca zeytinyağı kullanımının yanı sıra keşkek, pilav, patlıcan ve yaprak sarması oldukça iyi tüketilen ürünler arasındadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here