PAYLAŞ
Barcelona
Barcelona
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İspanya’nın Madrid’den sonra en büyük şehridir. Özerk bölge Katalonya’nın başkenti olan Barcelona, ününü Gaudi adlı sanat akımına yön veren kişiden almaktadır. 1900’lerden kalma ilginç şehir yerleşimi Barcelona’yı özel yapan özellikler arasında yer almaktadır. Her yıl binlerce turistin gittiği ve memnun kaldığı Barcelona, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Ayrıca şehirde bulunan çoğu yapı da yine UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Şehirdekilerin ilgisini çeken bir diğer konu ise futboldur. Özellikle bu spor Barcelona’da gelenek haline gelmiştir.

Barcelona Nerededir?

İspanya’nın kuzeybatısında bulunan Katalanya bölgesinin başkenti olan Barcelona’nın etrafında Gerona, Lleida ve Tarragona şehirleri bulunmaktadır. Ayrıca deniz kıyısı olması nedeniyle de Fransa’ya yakın bir konumdadır. Euro para birimi kullanılan Barcelona’da İspanyolca ve Katalanca dilleri konuşulmaktadır.

Barcelona’ya Ne Zaman Gidilir?

Subtropikal bir iklime sahip olan Barcelona, Mayıs ve Ekim arası en kurak, yağışsız dönemini geçirmektedir. Yağışlar ise genellikle bahar ve kış aylarında görülmektedir. Oldukça ılıman bir havaya sahip olan Barcelona’da yıllık ortalama gündüz sıcaklıkları 21 derece, gece sıcaklıkları ise 14 derecedir. Şehirdeki denizin sıcaklığı ise ortalama 20 derece şeklinde açıklanmıştır. Şehrin en soğuk olduğu ay Ocak, en sıcak olduğu ay da Ağustos’tur. En ideal zaman ise Mayıs ile Ekim arasıdır.

Şehir içi ulaşıma da büyük bir önem veren Barcelona hükumeti, geniş bir ulaşım ağı oluşturmuştur. Tren, metro, otobüs ve tren ile şehrin istediğiniz bölgesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler

Sagrada Familia

Sagrada Familia
Sagrada Familia

Barcelona denilince akıllara gelen ilk yapı arasında Sagrada Familia yer almaktadır. Oldukça görkemli olan bu yapı, şehrin şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Bu yapı UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak da kabul edilmektedir.

Park Güell

Park Güell
Park Güell

Buraya kesinlikle uzun bir süre ayırmanız gerekiyor. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini alan Park Güell, dolambaçlı yolları, mozaik merdivenleri, binaları, ihtişamlı renkleri ve doğası ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Şehirde en fazla ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca burada farklı tasarımlarda mobilyalar da görmek mümkündür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here