PAYLAŞ
Bartın
Bartın
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüzde 200.000’e yakın nüfusu bulunan Bartın şehrinin yaklaşık 2.120 km2 yüzölçümü vardır ve nüfusunun yarısı şehir merkezinde yaşar. Bartın, Karadeniz Bölgesi’nde bulunduğundan bölgeye ılıman okyanusal iklim diye tabir ettiğimiz Karadeniz iklimi hakimdir. Ayrıca Karadeniz’e tam 59 kilometrelik bir sahil şeridi bulundurmaktadır. Şehir içinde birçok turistik yer bulunmaktadır, şimdi bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

1) Güzelcehisar Kalesi

Güzelcehisar Kalesi
Güzelcehisar Kalesi

Amasra’nın Güzelcehisar köyünde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Cenevizlilerden kalma bir yapıdır. Eskilerde gözlemcilik için kullanılan kalenin 20. yüzyıl başlarında oldukça büyük bir yer olduğu tahmin edilmektedir. Günümüze kadar yalnızca bir tane burcu ayakta kalmayı başarabilmiştir. Kaleye özel aracınızla ulaşım bir hayli zordur, bu sebeple aracınızı eğimi daha az olan bir yere çekip yaklaşık 1 – 2 kilometre kadar yürümeniz gerekebilir.

2) Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası
Gürcüoluk Mağarası

Amasra’ya yaklaşık 12 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Gürcüoluk Mağarası, on beş adet odadan oluşmaktadır. Mağara, her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret edilir ve Makaracı Köyü içerisinde yer almaktadır. Damlataş birikmeleri sonucunda son halini almıştır. 169 metre uzunluğundaki Gürcüoluk Mağarası’na ulaşım ise oldukça kolaydır. Bartın’a gittiğinizde öncelikli olarak görmeniz gereken yerler arasındadır.

3) Amasra Kalesi

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

Romalılar döneminde inşa edilmiş olan Amasra Kalesi, Zindan ve Sormagir olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Devam eden süreçte Ceneviz ve Osmanlıların eline geçmiştir ve bu esnada birçok onarım görmüştür. Kale duvarları üzerinde birçok motif göze çarpmaktadır ve ulaşımı çok kolaydır.

4) Edhem Ağa Konağı

Edhem Ağa Konağı
Edhem Ağa Konağı

Mesleği madencilik olan Edhem Ağa, 1864 yılında Karadağ’dan Amasra’nın Tarlaağzı Köyü’ne gelmiş ve bir kömür ocağı açmıştır. Bu sıralarda belli bir bütçe sahibi olan Edhem Ağa, kendi tasarladığı evi kayınbiraderine yaptırmıştır. Bu binayı içeriden görmek mümkün değildir fakat dış kısmından binayı detaylı bir biçimde inceleyebilmeniz mümkündür.

5) Kemere Köprüsü

Kemere Köprüsü
Kemere Köprüsü

Kemere Köprüsü, Bartın’ın Amasra ilçesi topraklarında bulunan ve Sormagir ile Boztepe mahallelerini birbirine bağlayan bir köprüdür. Tarihi çok eskilere dayanan Kemere Köprüsü’nün Romalılar tarafından yapıldığı biliniyor. 2000’li yılların başlarında altında bulunan çakıl taşlarının alınması ve teknelerin buradan geçişinin sağlanması ile turizm değeri artış göstermiştir. Bartın’dayken uğramanız gereken yerlerden biridir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here