PAYLAŞ
Batum
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gürcistan Özerk Cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Batum, Karadeniz’in kıyısında yer almaktadır. Karadeniz’in mavi suları ile yemyeşil dağlar arasına kurulan Batum, geniş bir düzlük üzerinde bulunmaktadır. Huzur dolu atmosferi, insanları ve temiz havası ile şehir sizi içine çekmektedir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Batum Karadeniz’in cazibe merkezi olarak gösterilmektedir.

Batum Nerededir?

Batum Nerededir?
Batum harita

Gürcistan’ın güney batısında bulunan Batum, Karadeniz’in de doğu kıyısında bulunmaktadır. Batum’a komşu ülkeler ise Ermenistan, Rusya, Türkiye ve Azerbaycan’dır. Ayrıca Sarp Sınır Kapısı da Batum’a açılmaktadır. Türkiye’den kara yolu ile de geçmek mümkündür. Resmi dili Gürcüce olan Batum’da Lari para birimi kullanılmaktadır.

Batum’a Ne Zaman Gidilir?

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Batum’a gitmek için herhangi bir vize almasına gerek yoktur. 10 Aralık 2011’de yapılan anlaşma sonrası nüfus cüzdanı ya da pasaport ile seyahat edilebilmektedir. Batum’da dört mevsim ılıman bir hava yaşanmaktadır. Ayrıca Subtropikal iklime sahip olan Batum’da yıllık ortalama sıcaklık 14 derece şeklindedir. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 22 derece olarak gösterilmektedir. Ayrıca Batum çok büyük bir şehir değildir. Bu yüzden ulaşım konusunda fazla sıkıntı yaşamazsınız. Şehrin içerisinde bisiklet de çok kullanılmaktadır.

Türkiye’den Batum’a uçak 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Batum’da Gezilecek Yerler

Hırçınlığı ve kasveti ile bilinen Karadeniz’in en sakin ve en huzurlu şehirleri arasında yer alan Batum, aynı zamanda liman kentidir. Ayrıca şehirde çok sayıda lüks oteller, gökdelenler, tarihi yapılar ve modern binalar bulunmaktadır.

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı
Batum Bulvarı

Dümdüz bir alana kurulması nedeni ile oldukça gezmeye uygun olan Batum Bulvarı, heykelleri, şirin kafeleri, parkları ve palmiye ağaçları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 7 kilometre uzunluğunda olan bulvarda bisikletliler için ayrılmış özel yollar ve yürüyüş yolları da bulunmaktadır.

Piazza Meydanı

 Piazza Meydanı
Piazza Meydanı

Piazza Meydanı, Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 5,700 metrekarelik bir alana yayılan meydan, insanları kendisine çekmektedir. Genellikle mozaik ve cam sanatlarının kullanıldığı Piazza Meydanı’nda restoran, kafe, publar, kafeler ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Şehrin en kozmopolit alanı olarak gösterilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here