PAYLAŞ
Belek
Belek
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Eğer futbola ya da Golf sporuna ilgi duyuyorsanız, muhtemelen Belek’in ismini sıkça duymuşsunuzdur. Belek genellikle futbolcuların kamp yapması, Golf sporu ile adından söz ettirmiştir. Ancak Belek, Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Antalya’nın Serik İlçesi’nde bağlı olan bir mahalle olarak bulunan Belek, 2012 yılında TBMM’den alınan bir karar ile mahalle olmuştur.

Antalya’ya yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta olan Belek’te, muhteşem restoranlar, sınırsız alışveriş imkanı ve dünya standartlarındaki golf tesisleri ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca Belek’te çok sayıda doğa sporu da yapılabilmektedir. İklimi ve doğası ile de dünya çapından futbol takımları Belek’e gelerek kamp yapmaktadır.

Belek’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz İklimi’nin hakim olduğu Belek’in sıcak ve ılıman bir havası vardır. Yaz aylarında ise yağış düşer ve kuraklık başlar. Özellikle Temmuz ayı en kurak dönemdir. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması da 30 ile 34 arasında değişmektedir. Eğer sıcaklarla bir sorununuz yok ise Nisan ayı ile Kasım ayı arasında gidebilirsiniz. Ancak sıcaktan ve biraz da kalabalıktan uzak olmak isterseniz, Nisan-Haziran ve Eylül-Ekim dönemleri daha iyi olacaktır.

Belek’e ulaşım yolları da oldukça fazladır. Havayolu ile Antalya Havalimanı’na indikten sonra otobüslerle ya da servislerle gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.

Ayrıca Belek’e özel araç ya da otobüs ile gittiğiniz takdirde; İstanbul’dan 9 saat, Ankara’dan 6,5 saat, İzmir’den 6 saat, Antalya Merkez’den 50 dakika, Eskişehir’den 7 saat, Kayseri’den de 9 saat sürmektedir.

Belek Gezilecek Yerler

Turizm şehri olarak gösterilen Belek, çok sayıda tarihi yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu
Aspendos Tiyatrosu

Antalya ile Alanya Karayolu’nun 44.kilometresinde bulunmaktadır. Tüm Akdeniz’in en iyi korunan Roma Dönemi tiyatrosu olarak gösterilen Aspendos Tiyatrosu, M.Ö. 2.yüzyılda inşa edilmiştir. Romalılar tarafından inşa edilen yapı hala aynı atmosferi, ses akustiğini ve o dönem teknolojisini korumaktadır.

Perge

Perge
Perge

Pamfilya Bölgesi’ne başkentlik yapmış olan Perge, antik bir kenttir. Tunç Çağı döneminde yapıldığı iddia edilen Perge, o dönemin en zengin ve en güzel şehirleri arasında yer aldığı söylenmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here