PAYLAŞ
Belgrad
Belgrad
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Düşük bütçeli Paris olarak tanımlanan Belgrad Sırbistan’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Belgrad, günün her saati aktif olan ve ruhu bulunan bir şehirdir. İstanbul ve Atina’dan sonra kurulan en eski Avrupa yerleşimi olarak gösterilmektedir. Şehrin stratejik konumu onun defalarca kez işgal edilmesine neden olmuştu. Şehir birkaç kez harap olmuş, tekrar kurulmuştur.

MÖ 6.yüzyıla dayanan tarihinin yanı sıra Belgrad, 115 savaşa ve 44 yıkıma şahit olmuştur. Belgrad, Sırbistan’ın 5 istatistiki bölgesinden biridir. Bu yüzden özel bir idareye sahiptir. Büyükşehir bölgesi ise 17 belediyeye bölünmüştür. Belgrad ise Sırbistan topraklarının %3,6’sını ülke nüfusunun ise %22,5’luk kısmını oluşturmaktadır. Beta küresel kenti olarak da adlandırılmaktadır.

Belgrad
Belgrad

Beyaz Şehir anlamına gelen Belgrad, kara günleri, işgalleri ve yıkımları geride bırakmıştır. Bu yüzden beyaz şehir adını almıştır. Balkanların cazibe merkezi olarak gösterilen Belgrad, sınırsız eğlence vaat eden gece hayatı, bütçeye zarar vermeyen bir yapısı ile dikkat çekmektedir. Ayrıca bu şehre gitmek için vize zorunluluğunuz da bulunmuyor. Türklere ayrıcalık sağlıyorlar.

Belgrad Nerededir?

Belgrad Harita
Belgrad Harita

Sırbistan’ın kuzeyinde yer alan Belgrad Panoniyen Ovası ile Balkanları birbirine bağlayan Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktadadır. Bu yüzden stratejik konumu ile yüzyıllardır ülkelerin cazibe merkezi haline gelmiştir.

Sırpça dili konuşulan Belgrad’da, Sırp Dinarı para birimi de kullanılmaktadır. Ayrıca şehirdeki Makedonca, Macarca, Hırvatça, Boşnakça ve Karadağca dillerini bilmektedir ancak hükumet tarafından bu dillere yasak gelmiştir.

Belgrad Vize İşlemleri Nasıl Olur?

Türkiye ile Sırbistan arasında vize konusu karşılıklı anlaşma ile kaldırılmıştır. Ancak şehre girişleriniz en fazla 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şeklinde olabilir. Ayrıca pasaportunuzun 6 ay daha geçerli olması ve 1 adet boş vize sayfası olması gerekmektedir. Seyahat sigortası, otel rezervasyonu gibi belgeleri de Sırbistan kapısından girerken ibraz ettirmeniz gerekmektedir.

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad’ın kış ayları karlı, ilkbahar ile sonbahar ayları yağmurlu, yazları ise çok sıcak geçmektedir. Aralık ile Mart arasında 3-4 derece sıcaklık bulunmaktadır. Yazları ise bu sıcaklık ortalama 26-27 dereceye kadar çıkmaktadır. Şehri gezmek için en ideal zaman ise Mayıs ile Eylül ayları arası olarak gösterilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here