PAYLAŞ
berlin
berlin
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Almanya’nın tarihi dokusunu ve atmosferini yansıtan en iyi şehirlerden birisi de Berlin’dir. Bu şehir Almanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Spree ile Havel Nehirleri arasında bulunmaktadır. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 16 eyaletinden biri olan Berlin, kendi içinde 12 idari ilçeye ayrılmıştır. Euro paramı birimi kullanılan Berlin’de resmi dil Almanca’dır. Ancak turistik bölgelerde İngilizce de en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır.

Berlin’e kış aylarında ziyaret gerçekleştirilmesi pek önerilmez. Türkiye’ye göre daha kuzeyde bulunan Berlin, bu sebepten dolayı oldukça soğuk olabilmektedir. Ayrıca kış aylarında hava iyi iken bir anda sıfırın altına düşmesi de kuvvetle muhtemeldir. Yaz ayları ise serin ve yağışlı geçmektedir. Berlin’de en fazla yağış Temmuz en az yağış ise Mart ayında olur.

İstanbul’dan Berlin’e direkt olarak uçuşlar mevcuttur. Yaklaşık olarak 2 saat 55 dakika sürmektedir. 12 ilçeden oluşan Berlin’de çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ayrıca Türklerin bulunduğu bölgelere ve dükkanlara da denk gelmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Dünyanın en gelişmiş raylı sistemine sahip olan Berlin, ilk bakıldığında karışık ve korkutucu gibi görünse de, ulaşım konusunda çığır açmış bir şehirdir. Şehrin yer yerine toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamanız mümkündür.

Berlin’de Gezilecek Yerler

Almanya’nın tarihi dokusunu da yansıtan Berlin’de çok sayıda gezecek tarihi mekan bulunmaktadır. Ayıca çarşı ve pazarları da oldukça renklidir.

Brandenburg Kapısı

Berlin
Brandenburg Kapısı

Berlin denilince ilk akla gelenler arasında Brandenburg Kapısı yer almaktadır. Şehrin en önemli ve en çok turist çeken tarihi yapısından olan Brandenburg Kapısı, 1788 ile 1791 yıllarında inşa edilmiştir. Ayrıca Brandenburg Kapısı’nın önünde bulunan ıhlamur ağaçları ile donatılmış Unter den Linden caddesinde gezmek ise paha biçilemez.

Reichstag

Reichstag
Reichstag

Almanya Parlamento Binası en çok gezilen yerler arasında ikinci sırada bulunmaktadır. Cam bir kubbeye sahip olan Reichstag, kesinlikle kendisine hayran bırakmaktadır. Tasarım harikası olarak gösterilen bu yapının cam kısmından gelen ışıklar, aynalar aracılığı ile parlamento salonuna yansıtılmaktadır.

Alexanderplatz

Şehrin en yüksek yapıları arasında yer alan Alexanderplatz’dan Berlin’i 360 derecelik bir açı ile izleyebilirsiniz. Bu kuleye çıkmanın ücreti ise sadece 12,50 Euro’dur.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here