PAYLAŞ
Beyrut
Beyrut
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

5 bin yıllık bir şehir Beyrut. Uzun süre Osmanlı egemenliğinde kaldıktan sonra Fransız mandası olmuş devamında iç savaşın yıprattığı masal şehri. Dünya edebiyat ve felsefesine yön vermiş Halil Cibran ve Amin Malouf gibi yazarların doğduğu topraklar. Farklı dinlerin ve mezheplerin bir arada yaşadığı ender şehirlerden biridir. Lübnan’ın başkenti olan Beyrut Akdeniz kıyısında uzun sahil şeridi ve liman kenti olmasıyla da önemli bir yere sahiptir.

Beyrut’a Gidiş

Türk vatandaşlarına vize uygulamadıkları için her gün düzenlenen tarifeli uçuşlarla ulaşmak oldukça rahat.

Ne Zaman Gidilir?

Beyrut her mevsim ayrı aktivite yapılabilecek bir şehir. Akdeniz ikliminde olduğundan kışları çok soğuk değil ve kültürel gezi yapmak isteyenler için kış mevsimi en ideali olabilmekte.

Yeme-İçme

Tabule Salatası
Tabule Salatası

Beyrut dendiği zaman çeşit çeşit mezeler gelir ilk önce akla. Akdeniz mutfağının zirvesini yaşatır. Özellikle Tabule Salatası (kısıra benzer), humus gibi meşhur mezelerin yanında et, balık ve tavuk ızgaralarının lezzeti de ayrı. Gerebiç denilen kurabiyeleri stok yapmaya oldukça uygun. Lübnan’ın şarapları da oldukça özel ve tadına bakmaya layık. Beyrut’ta yediğiniz her yemekten sonra Türk kahvesi ikramı mutlaka yapılmakta.

Gece Yaşamı ve Alışveriş

beyrut gece hayatı
beyrut gece hayatı

Ortadoğu’nun parti başkenti olarak bilinen Beyrut’un gece eğlencelerinin ve barların en yoğun olduğu bölgesi Gammayze Caddesi’dir. Mekanlarda eğlence haftanın her günü sabahlara kadar devam etmektedir.

Alışveriş yapmak isterseniz hem yerel yöresel ürünler için hem de marka ürünler için oldukça fazla seçenek sunan bir şehir. Arap kültürünün şaşalı ürünleri, el yapımı takıları, baharatları, şarapları, Lübnan rakısı, el yapımı deri ürünler gibi bir çok alternatif bulunmakta.

Şehir İçi Ulaşım

beyrut şehir içi ulaşım
beyrut şehir içi ulaşım

Şehirde toplu taşıma otobüsler ile yapılmakta. Şehrin her yerine otobüs ile ulaşmak mümkün. Taksiler de oldukça uygun fiyatlı taşıma yaptığı için tercih edilmektedir. Şehirdeki tepelere ulaşmak için teleferik de kullanılmakta.

Beyrut Gezilecek Yerler

antik liman kenti Babylos
antik liman kenti Babylos

Ev sahipliği yaptığı uygarlıklar çok sayıda eser bırakmış şehirde. Kiliseler, Camiler, hamamlar, müzeler, saat kulelerinin yanında şehrin kuzeyindeki Dog River’da sandalla gezebilir, Beyrut’a 40km uzaklıktaki antik liman kenti Babylos’ta denize girebilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here