PAYLAŞ
Birleşik Arap Emirlikleri
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ortadoğu’daki en önemli turizm merkezi olan Arap Emirlikleri, mutlak monarşi ile yönetilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri bölgesinin başkenti Abu Dhabi’dir ve Dubai’den sonraki en büyük şehir olarak bilinir. Bölgede Arapçadan sonra en fazla İngilizce konuşulmaktadır. Göçmen nüfus ise yerli nüfustan fazladır. Ülkenin büyük bir çoğunluğunu Müslümanlar oluştururken bu çoğunluğun %85’ini ise Sünni mezhebine ait kişiler oluşturur.

 Abu Dhabi
Abu Dhabi

Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Yılın her döneminde gidilebilen Arap Emirlikleri daha çok turist ve iş adamlarını ağırlamaktadır. Yaz sonunda rahatlıkla tercih edilebilir ve ülkede düzenlenen etkinlikler için tatil planı yapılabilir. İstanbul’dan Dubai’ye haftanın her günü uçuş yapma şansınız bulunduğu gibi başkent Abu Dhabi’ye de gündelik uçuşlar düzenlenmektedir.

BAE İklimi

Bölgede sıcak bir iklim söz konusudur. Zaman zaman 40 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklıklarıyla birlikte kış aylarında serin bir iklim yaşanır. Birleşik Arap Emirlikleri, kum fırtınalarına da çokça rastlanan bir bölge olduğu için ani hava değişimleriyle karşılaşmak mümkündür.

BAE Ekonomik Özellikleri

Dubai
Dubai

Yıllık milli gelirin 400 milyar dolar seviyelerinde olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, gelirinin neredeyse tamamını petrolden elde etmektedir. Hızlı bir şekilde büyüyen şehitleri sayesinde dünyadaki 5. Tatil noktası olarak kabul edilmektedir. Özellikle Dubai’de ekonomi çok canlıdır ancak işçi hakları bu durumun tam tersi olarak oldukça zayıftır.

BAE Sosyal Yaşam

Birçok etnik kökenin yer aldığı bölgede özellikle göçmenlerin sosyal ve ekonomik yaşamı sorunlu geçmektedir. Eşitsiz uygulamalarıyla dikkat çeken emirliklerde hükümeti eleştirmek yasaktır. Toplumda uygunsuz davranışlara ceza uygulandığı gibi bu cezalar arasında idam da bulunuyor. Bu yüzden sosyal yaşamın halk üzerinde herhangi bir olumlu yanı yoktur denilebilir.

BAE Yemek Kültürü

 kızarmış tavuk
kızarmış tavuk

Domuz eti ve alkol ürünlerinin bulunmadığı emirliklerde yabancılara da alkol satışı yapılmamaktadır. Arap ülkelerinin yemek kültürü yaygındır ve kızarmış tavuk sıklıkla tüketilir. Ayrıca khubz adı verilen Arap yemeği, en çok tüketilen ürünlerin başında gelir.

Alınacak Hediyelik Eşyalar

Arap Emirliklerinde vergisiz olarak alışveriş yapılabilmektedir. Bu yüzden lüks ve elektronik malzemelerin rahatlıkla satıldığını söyleyebiliriz. Yerel ürünlerin yanı sıra dini figürlerin ağırlıkta olduğu da bilinir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here