PAYLAŞ
bodrum
bodrum
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin en iyi tatil merkezleri arasında gösterilen Bodrum “Ebedi Mavilikler Ülkesi” olarak da adlandırılmaktadır. Muğla’nın en büyük ilçesi Bodrum’dur. Yaklaşık olarak 153 bin nüfusa sahip olan Bodrum, yaz aylarında 700 bin nüfusu aşmaktadır. Daha önce Petrium, petrum ve Podrum isimlerini alan şehir, son olarak Bodrum adıyla günümüze gelmiştir.

Bodrum Nerededir?

Bodrum harita
Bodrum harita

Muğla’nın Kuzeybatısı’nda bulunan ve yarım ada şeklinde olan Bodrum, denize sıfır bir konumdadır. Türkiye’nin her yerinden Bodrum’a ulaşmak mümkündür.

Bodrum’a 32 kilometre uzaklıkta yer alan Milas-Bodrum Havalimanı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha sonra isterseniz taksi, servis ya da araç kiralayarak merkeze gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak 35 dakika sürmektedir.

Bodrum’a birçok otobüs firması direkt olarak sefer düzenlemektedir. Ulaşım mesafeleri ise İstanbul’dan 706 kilometre, İzmir’den 236 kilometre, Antalya’dan 426 kilometre, Ankara’dan 708 kilometre ve Bursa’dan 556 kilometre şeklindedir.

Bodrum’a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum’da Akdeniz ile Ege İklimi karışık olarak hissedilmektedir. Bodrum’da yılın 300 günü güneş açmaktadır. Yazları ise ortalama hava sıcaklığı 30 derecedir. Bu da Bodrum’u turizm konusunda tatil beldesi haline getirmiştir.

Bodrum Gezilecek Yerler

Köklü bir tarihe sahip olan Bodrum aynı zamanda sanatsal açıdan da oldukça önemli bir şehirdir. Zeki Müren, Neyzen Tevfik ve Cevat Şakir bu şehirde dünyaya gelmiştir. Binlerce yıllık tarihe sahip olan Bodrum’da gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Bodrum’da gezilecek yerler denilince akıllara ilk olarak Bodrum Kalesi gelmektedir. Tarihi Orta Çağ’a dayanan Bodrum Kalesi, M.Ö.300’lü yıllarda yaptırılmıştır. Günümüzde de Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kalede, Fransız Kulesi, İngiliz Kulesi, İtalyan Kulesi, Yılan Kulesi ve Alman Kulesi olmak üzere 5 adet de kule bulunmaktadır.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu
Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum’a gelen tatil severlerin mutlaka ziyaret etmesi yerlerden birisidir. Roma döneminde inşası tamamlanan Bodrum Antik Tiyatrosu, 13 bin kişilik kapasiteye sahiptir ve 3 bölümden oluşmaktadır. Günümüzde kalıntıları duran tiyatroda hala etkinlikler ve konserler düzenlemektedir. Ziyaret saatleri ise Pazartesi günleri hariç her gün 09:00 ve 19:00 saatleri arasındadır. Herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here