PAYLAŞ
saray bosna
saray bosna
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bosna Hersek 51.197 km yüzölçümüne sahiptir ve kendi arasında 3 etnik guruba bölünmektedir. Bundan ilave ülke Bosna kuzey, Hersek güney bölüm olarak da, ikiye ayrılmıştır. Ülkenin nüfusu yapılan savaşlar nedeniyle 2013 yılında yapılan sayıma göre önceki 22 yıla göre bir hayli nüfuz azalmıştır.

Bosna Hersek
Bosna Hersek

Bosna Hersek tarihini unutmayan savaş izlerini hala ülkenin alnından silemeyen bir ülkedir. Ülkeyi gezdiğinizde duvarlarda mermi izleri, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarına ait izler hala şehirden silinmemiştir.

Bosna Hersek Şehirleri

Bosna Hersek dendiğinde ilk akla gelen şehir ülkenin başkenti olan Saraybosna’dır. Diğer şehirler pek bilinmese de, aralarında ünlü olanlar Mostar, Banja, Neum, Bihav ve başkalarıdır. Aralarında ise en meşhuru köprüsüyle meşhur olan Mostar’dır.

Saraybosna
Saraybosna

Bu şehirler arasında Mostar köprüsünü, Kravitse şelalesini, Bosna Piramitlerini mutlaka görmeniz gerekir.

Bosna Hersek Dilleri

Ülkede 3 etnik gurubun olması nedeniyle ülkenin resmi dilleri Boşnakça, Hırvatça ve Sırpçadır. Konuşulan bu diller Slovakça ve Çekçeyle hemen hemen aynıdır. Ülkenin neredeyse tamamı İngilizce bilmektedir.

Bosna Hersek Din ve İnançları

Bosna Hersek’in büyük çoğunluğu yani %44’ü Müslüman’dır. %36’lık bir dilim Ortodoks, geriye kalan %16’lık kesim ise Katolik’tir.

Bosna Hersek’e Ne Zaman Gidilir?

Bosna Hersek 4 mevsimi de yaşamaktadır. Kışın oldukça soğuk olan ülke, yazında oldukça sıcaktır. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar aylarında Bosna Hersek’e gitmek daha çok tavsiye edilmektedir. Bosna Hersek’te kayak ayları ise ocak ve mart arasındadır. Bosna Hersek birçok kayak yapmaya elverişli dağlara sahiptir. Bunlar; Bjelasnica, Jahorina ve Igman’dır. Yaz aylarında özellikle ağustosta Banja Luka Yaz Oyunları düzenlenmektedir. Bu yaz oyunları Banja Luka’da düzenlenmektedir ve birçok turist buraya gelerek eğlenceli zaman geçirmektedir. Burada yabancı ülkelerden gelen sanatçılarla tiyatrolar, şiir geceleri ve gösteriler olmaktadır.

Bosna Hersek Mutfağı

Saray bosna köftesi
Saray bosna köftesi

Bizans, Batı Avrupa ve Osmanlıdan etkilenmiş olan Bosna Hersek mutfak açısından oldukça zengin olmasını sağlamıştır. Bosna Hersek’in en ünlü yemekleri; Saray bosna köftesi, Boşnak böreği, Pita, beyaz şarap eklenerek pişirilen et ve benzer olan lezzetlerdir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : kravitse nasıl gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here