PAYLAŞ
Bozcaada
Bozcaada
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Adanın ana karaya uzaklığı ise yaklaşık olarak 6 kilometredir. Nüfusu 2,643 olan Bozcaada’da kışları nüfus düşmekte, yazın ise zirve yapmaktadır. Tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği Bozcaada’da rüzgar tribünleri çok fazla ilgi görmektedir.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Ayrıca ada tarihi olaylara bakıldığında önemli bir konuma da sahiptir. Daha önce ise Yunanlar burayı üs olarak kullanmıştır. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Bozcaada’da çok sayıda gezecek yer bulunmaktadır. Ayrıca adadaki Akdeniz ve Ege Lezzetleri de ziyaretçiler tarafından beğenilmektedir.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir
Bozcaada’ya Nasıl Gidilir

Vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bozcaada’ya Çanakkale’nin Geyikli Beldesi’nde bulunan Geyikli Feribot İskelesi’nden feribotlar ile gidebilirsiniz. Ayrıca eğer İstanbul’dan gidiyorsanız; Yenikapı-Bandırma arasında 2 saat süren feribot ile Bandırma’ya inebilir. Daha sonra feribot ile Bozcaada’ya geçiş yapabilirsiniz.

Polente Rüzgar Tribünleri

Polente Rüzgar Tribünleri
Polente Rüzgar Tribünleri

Bozcaada için olmazsa olmazlar arasında rüzgar tribünleri yer almaktadır. Günbatımı sırasında rüzgar tribünlerini izlemenin keyfi ise paha biçilemez. Bölgede bulunan manzara insanı mest etmektedir. Ayrıca yanınıza yiyecek-içecek alabilir, manzaranın atmosferine kendinizi bırakabilirsiniz. Bu yer güneş battıktan sonra daha güzel olmaktadır. Bu yüzden aracınız ile gün batımına doğru  gibi manzaranın tadına varabilirsiniz.

Ayazma Plajı – Mitos Plajı – Habbele Plajı

bozcaada plaj
bozcaada plaj

Adaya gelen turistlerin bir diğer favorisi ise plajlar olmuştur. Bu plajlar ise adanın güneybatısında yer almaktadır. Bu sahil kenarı berrak denizi, serin rüzgarları ve kumsalı ile sizleri büyüleyecektir. Bozcada bulunduğu konum nedeniyle de farklı bir bölgede bulunmaktadır. Ayrıca adanın iklimi de daha çok Akdeniz iklimine yakındır.

Bu yüzden adaya genellikle Mayıs-Ağustos ayları arasında gitmeniz iyi olacaktır. Bu aylarda kavurucu sıcakların yanı sıra esen rüzgarlar sizleri biraz daha dindirecektir.

Bozcaada Mutfağı

Bozcaada Mutfağı
Bozcaada Mutfağı

500 yıldır Bozcaada’da Türk ve Rum halkı yaşamaktadır. Bu halk adaya çeşitli lezzetleri de katmıştır. Buraya gittiğiniz Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde çok fazla lezzeti tadabilirsiniz. Özellikle deniz ürünleri, yabani otlar, kırmızı et ve zeytinyağları favorilerimiz arasında yer almaktadır. Doğal olarak üretilen zeytinyağları da bölgeye gelenlerin en çok tercih ettikleri arasında bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here