PAYLAŞ
Brighton
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan Manş Denizi’nin kıyısında bulunan şehir, Brighton-Hove yerel idaresine bağlıdır. Balıkçı kasabası olarak bilinen Brighton, 18. Yüzyılda bir doktorun deniz suyunun hastalıklara iyi geldiğini söylemesi üzerine gelişmeye başlamıştır. Akabinde 19. Yüzyılda demiryollarının gelişmesi de şehri önemli bir merkez haline getirmiştir. Tatil yapmak isteyenler de yine Brighton’ı tercih etmektedirler. Ayrıca Brighton’ın Londra’nın denizi olarak da adlandırılmaktadır.

Brighton Nerededir?

Brighton harita
Brighton harita

İngiltere’nin güneydoğusunda ve Manş Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Brighton-Hove yerel idaresine bağlıdır. İngiliz Sterlini kullanılan Brighton’ta resmi dil olarak İngilizce konuşulmaktadır.

Brighton Ne Zaman Gidilir?

Manş Denizi’nde yaşanan Gulf Stream sıcak su akıntısı şehrin iklimini oldukça etkilemektedir. Ilıman bir iklime sahip olan Brighton’un ortalama sıcaklığı 20 derecedir. En çok ziyaret edilen ve en sıcak olan ayları da Mayıs-Ağustos arasıdır.

Brighton’da Ulaşım

Gece saatlerinde çalışan otobüsleri, taksileri ve diğer ulaşım araçları ile Brighton’ın her yerine ulaşmak mümkündür. Otobüsler ise şehir içinde belli bir güzergaha bölünmüştür ve buna göre fiyat belirlenmektedir. Ayrıca Brighton’da bulunan tren ile özellikle şehir dışı ulaşımında kullanabilirsiniz.

Brighton Gezilecek Yerler

Brighton, Londra’nın denize açılan kıyısı olarak adlandırılmaktadır. Kozmopolit yapısı, özgür yaşamı, çağdaşlığı, sıcak sahilleri ve modern yapıları ile dikkatleri üzerine çeken Brighton, gündüz olduğu kadar renkli de bir gece hayatına sahiptir.

Kraliyet Köşkü

Kraliyet Köşkü
Kraliyet Köşkü

Brighton’un en fazla turist çeken noktası Brighton Köşkü olarak da bilinen Kraliyet Köşkü’dür. 1787 ile 1811 yılları arasında Hint-Saracenic mimari tarzında inşa edilen köşk, şehrin bir simgesi haline gelmiştir. Ayrıca 1815 yılında köşke kubbeler ve kuleler de eklenmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda hastane olarak da hizmet veren Kraliyet Köşkü, günümüzde düğün organizasyon yeri ve konut olarak hizmet vermektedir.

Brighton İskelesi

Brighton İskelesi
Brighton İskelesi

Asırlık iskele, aileler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. İskelenin üstünde ise Palace Pier adında bir yapı ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Eğlence mekanı içerisinde çocuklar ve aileler için aktiviteler bulunmaktadır. Eğer çocuklu iseniz mutlaka dans pistlerine gidin, atlı karıncaya binin ya da panayır etkinliklerine katılın.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here