PAYLAŞ
Budapeşte’de Gezilecek Yerler
Budapeşte’de Gezilecek Yerler
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Budapeşte, Danube Nehri’nin ikiye ayırdığı bir bölgede bulunmaktadır. 3 ayrı şehrin birleşiminden oluşan bu bölge, 1 milyon 7 yüz bin nüfusu ile siz değerli misafirlerini beklemektedir. Gezdiğimiz yerler arasında Budapeşte’nin bizim için ayrı bir önemi vardır. Ayrıca gezilecek yerlerin birbirine yakınlığı, mimari dokusu, gelişmiş toplu taşıması ve atmosferi de bizi çeken diğer etkenler arasında yer almıştır.

Şehrin genelinde Barok ve Gotik mimari hakim olmuştur. Ayrıca bu şehir, geniş bulvarları, meşhur Zincir Köprüsü ve zarif Rönesans binaları ile turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

BUDAPEŞTE’DE YAPILACAK ŞEYLER

Budapeşte şehri içerisinde termal hamamları, ferah parkları, etkileyici sokakları, tarihi köprüleri ve çeşitli mimari yapıları barındırmaktadır. Ayrıca Budapeşte şehri atmosferi ve insanı ile de “Tuna’nın İncisi” ve “Doğu’nun Paris’i” şeklinde adlandırılmaktadır.

1- Vörösmarty Meydanı, Budapeşte

Budapeşte şehrine geldiğinizde ilk olarak gezinize bu meydandan başlayabilirsiniz. Ayrıca şehirde bu meydan üzerinden her yere ulaşabiliyorsunuz. Bu da sizin gezinize buradan başlamanız için ayrı bir avantaj sunmaktadır. Buranın merkezinde ise 1908 tarihinde yapılan Vörösmarty Anıtı bulunmaktadır. Anıtta ise şair dışında Macar elbiseli halk, karısı, genç oğlu, çiftçi ve kızı betimlenmektedir. Ayrıca buraya gelmişken Gerbeaud Pastanesi’ne uğramayı unutmayın. Buranın lezzetlerine bayılacağınıza eminiz. Ayrıca merkezdeki aslanlı çeşme de buluşmak için ideal.

Vörösmarty Meydanı, Budapeşte
Vörösmarty Meydanı

2- St. Stephen Bazilikası

Bu tarihi yapının yapımı 50 yıldan fazla sürmüştür. Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan bu yapı, görkemli tasarımı ile de aşırı derece ilgi görmektedir. 96 metre yüksekliğinde olan St. Stephen Bazilikası etkileyici bir kubbeye ve çeşitli motiflere sahiptir. Ayrıca bu kilisenin merkez kubbesi en az Macar Parlamentosu kadar yüksektir.

St. Stephen Bazilikası
St. Stephen Bazilikası

3- Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte’ye kadar gittikten sonra Parlamento Binasını gezmeden olmaz. Yaklaşık olarak 20 yıl süren çalışmalar sonrası 1902 yılında yapımı tamamlanan ve dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan bu yapı, Macar kültürüne ait çok sayıda parça barındırıyor. Bu parlamentoda 691 adet oda bulunuyor. Ayrıca koridorların uzunluğu toplandığında yaklaşık olarak 20 kilometrelik bir mesafe ortaya çıkıyor.

parlamento-binasi-budapeste
Parlamento Binasi, Budapeşte
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here