PAYLAŞ
bükreş
bükreş
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Antik çağlara kadar giden geçmişi olan Romanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Bükreş ülkenin kültür, sanayi ve yönetim merkezidir. Tarih boyunca defalarca yıkılıp yeniden yapılmış olan şehir tarihi ve doğal güzellikleri ile gezme arzunuzu arttıracak.

Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşları Romanya konsolosluğundan alabilecekleri vize ile seyahat edebilmekte. İstanbul’dan her gün Bükreş’e tarifeli uçuş düzenleyen havayolları ile 1 saat 10 dakikalık uçuş ile varılabilmektedir.

Ne Zaman Gidilmeli?

Karasal iklim hüküm sürdüğünden kışları oldukça sert ve soğuktur. Yaz aylarında sıcaklık 27-30 derece arasında seyreder ve nem oranı yüksek olmadığından bunaltıcı değildir. Nisan ayından Eylül sonuna kadar rahat gezilebilecek bir şehirdir. Nisan, Mayıs, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında Bükreş’te birbirinden farklı festivaller düzenlenmekte. Tatilinizi festivallere de denk getirebilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Yaygın metro ve otobüs ağı ile şehrin her yerine rahat ulaşım mümkün. Şehir halkı çoğunlukla toplu taşımayı tercih ettiğinden kalabalık olabilir ancak trafik olmaması durumu epey hafifletiyor. Toplu taşıma ile uğraşmak istemezseniz günlük taksi kiralayarak da şehri gezebilirsiniz.

Yeme-İçme

Palinka
Palinka

Romen mutfağı Türk, Yunan, Rus ve Macar mutfaklarından etkilenmiş ilginç lezzetler ortaya çıkarmıştır. Bükreş’te geleneksel yemekler yanında Dünya mutfağına ait bir çok mekan bulmak da mümkün. Romanya mutfağında et, balık, süt, yumurta ve süt ürünleri ağırlıklı olarak kullanılmakta. Şarap da yemek kültüründe önemli bir yere sahiptir. Dünyaca ünlü şaraplarının yanında Palinka isimli yöresel içkilerinin de mutlaka tadına bakılmalı. Et yemekleri ve köftelerin çoğunda domuz eti veya karışım kullanılmakta. Bükreşliler yemek sırasında dans etmeyi sevdiklerinden hemen hemen her restoranda dans pisti bulunmakta.

Gece Hayatı ve Alışveriş

bükreş gece hayatı
bükreş gece hayatı

Her bütçeye ve zevke göre eğlence mekanı bulmak mümkün. Eğlence mekanları şehir merkezinde toplanmış durumda. Gece kulüpleri, barlar, şarap evleri, bira evleri sabaha kadar akıp giden bir hareket içinde.

Calea Victorie Caddesi
Calea Victorie Caddesi

Calea Victorie Caddesi alışveriş konusunda her şeyin rahatlıkla bulabildiği en çok tercih edilen yeridir. Sanat galerileri, kitapçılar, küçük butikler ve yerel dükkanlar hepsi aynı yerde toplanmış.

 

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here