PAYLAŞ
Bursa Gölyazı Nasıl Bir Yer
Bursa Gölyazı Nasıl Bir Yer
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Havaların güzelleşmesi ve iyice ısınması ile birlikte Türkiye‘de hafta sonu kaçamağı yapılacak yerlerin arayışı da hız kazanmaya başladı. Bu konuda liste biraz kabarık olsa da gidilecek yerler aşağı yukarı bellidir. Bu listenin en başlarında da kuşkusuz Bursa gelmektedir. Özellikle de Osman Gazi Köprüsü’nün faaliyete girmesi ile İstanbul Bursa arası gidiş-geliş de eskiye nazaran çok daha kolay oldu. Ayrıca açılan köprü ile oluşan rekabetle Bursa’ya olan feribot fiyatları da uygun hale geldi. Tabi böyle olunca da haliyle Bursa’da gezilecek ve görülecek yerler çok daha cazip ve eğlenceli hafta sonu tatili seçeneği haline geldi. Bursa bu konuda oldukça zengin bir kent olmasından dolayı bu yazımızda sadece Bursa’nın Gölyazı Köyü’nü tanıtacağız. Dünyanın en güzel sit alanlarından biri olan Gölyazı Köyü ilk fırsatta gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Gölyazı Köyü
Gölyazı Köyü

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı Köyü ilginç doğal yapısı ile efsanelere konu olan Apollonia’nın merkezi olarak da bilinen Ulubat Gölü kenarındaki bu küçük, sevimli yarımada 250 yıllık Rum Evleri, 700 yılı aşan Ağlayan Çınarı, benzersiz coğrafi yapısı ve kuş cenneti olma özelliği ile Gölyazı, hafta sonu yeni yerler keşfetmek isteyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Ulubat Gölü
Ulubat Gölü

Efsanelere göre yüzyıllar önce Odryes Çayı Bandırma’dan denize dökülürmüş. Bu çayın geçtiği yerde Melde Krallığı, bugünkü Ulubat Gölü’nün bulunduğu yerde ise Apollonia Krallığı varmış. Günün birinde Melde Kralı, Apollonia Kralı‘nın kızını oğluna istemiş. Fakat Apollonia Kralı’nın kızı bu evliliği istememiş. Apollonia Kralı da kızını korumak için bir tepe üzerine saray yaptırmış ve biricik kızını buraya saklamış. Bu duruma fena halde sinirlenen Melde Kralı intikam ateşi ile yanıp tutuşmuş. Odryes Çayı’nın yatağını çevirerek Apollonia’nın sular altında kalmasına ve Prensesin kaldığı sarayı da sularla çevrili bir ada olarak kalmasına neden olur. Efsaneye göre şimdiki Ulubat Gölü’de bu şekilde oluşur.

Odryes Çayı
Odryes Çayı

Köy girişinde solunuzda kalan Aziz Panteleimon Kilisesi, kilise yakınında bulunan Gölyazı Kültür Evi ve Göl Yazıevi, Halilbey adasına bağlanan köprünün solunda kalan Ağlayan Çınar. Yaklaşık 730 senelik bu koca çınar altında çay içerek hikayesini okumaksa bir başkadır.Eğer bir fotoğraf tutkunu iseniz burası tam da size göre bir yer. Şimdiden keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle..

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here