PAYLAŞ
Çanakkale
Çanakkale
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin gezilecek görülecek yerler bakımından en değerli illerinden biri olan Çanakkale. Türk’ün tarihidir, kültürüdür ve en önemlisi ulusunun kahramanlık destanı yazdığı yerdir. Çanakkale’nin ister yerli isterse de, yabancı vatandaşlar tarafından ziyaretçisi hiç bitmez. Özellikle Çanakkale şehitliği buraya gelen herkes tarafından ziyaret edilir.

Yüzyıllar öncesinde kurulan ve dünyaca ünlü antik kentleri Çanakkale’nin sembolleri haline gelmiştir. Özellikle Truva Antik Kenti, mitolojik öyküsüyle, dünyaca ünüyle çok sayıda misafire ev sahipliği yapmaktadır. Çanakkale’nin taşı da, toprağı da, tarih kokar.

Çanakkale Şehitler Anıtı

Çanakkale Şehitler Anıtı
Çanakkale Şehitler Anıtı

Çanakkale gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen yer Çanakkale şehitler Anıtı ve şehitlik gelmektedir. Bu anıt, Türk milleti için tarihi ve milli öneme sahip en önemli anıttır. Anıt Türk milletinin vatanı ve milleti uğrunda canını feda etmesini simgeler. Şehit düşmüş olan 238 askerimizin anısına sembolik olarak yapılan görkemli bir anıttır ve 1954 yılında temeli atılmıştır. Maddi sıkıntılar nedeniyle 1960 yılında tamamlanan bu anıt milletimizin baş tacıdır.

Anıt dört sütundan kurulmuş olup, uzaktan bakıldığında Mehmetçiğin M harfi şeklinde gözükmektedir.

57.Alay Şehitliği ve Anıtı

57.Alay Şehitliği ve Anıtı
57.Alay Şehitliği ve Anıtı
  1. Alay şehitliği Çanakkale’de gezilecek yerlerin başında gelmektedir ve bu şehitlik Türk milleti için son derece önemlidir. Şehit mezarlığı, tekrar hatırlatır insana kahramanlık öyküsünü…

Şehitlik 1992 yılında Mimar Nejat Dinçel tarafından yapılmış olup, son derece etkileyici ve tüyler ürperticidir.

Çanakkale destanını yazan şehitlerimizi mutlaka ziyaret etmelisiniz ve onlara bir rahmet okumalısınız. Şüphesiz onlar olmasa, şimdi biz yoktuk.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı
Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı Çanakkale’de olan en ünlü kapalı çarşı olmaktadır. Her sene yüzlerce turist akımına uğrayan bu çarşı, içinde satılan el emeği göz nuru takı ve işlemeli hediyelik eşyalarıyla son derece dikkat çekmektedir.  Çarşı merkezi konumdadır ve buraya çok rahat bir şekilde ulaşa bilirsiniz. Eğer yolunuz Çanakkale’ye düşerse, mutlaka burayı ziyaret edin ve yakınlarınıza hediyelik eşya alın. Eminim, bu eşyaların maddi değeri küçük olsa da, manevi değerleri son derece büyük.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi
Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale gezilecek yerler sıralamasında Saat Kulesinin de, önemini belirtmek isterim. Çanakkale’nin merkezi caddesi olmasıyla beraber, burada gece gündüz insan göre bilirsiniz.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here