PAYLAŞ
Cenevre Gezi Rehberi
Cenevre Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cenevre, İsviçre’nin Zürih’ten sonraki en yüksek nüfuslu ikinci şehridir. Cenevre Gölü kıyısında bulunur ve adeta Avrupa tarihinin merkezi halini almıştır diyebiliriz. Reform hareketlerinin bu şehirde başlaması nedeniyle Reform tarihi ile ilgili birçok yapıyı içerisinde barındırır. Ayrıca bir kültür merkezi özelliği taşıyan bu şehirde tatilinizi doyasıya gezerek ve eğlenerek geçirebilirsiniz.

Cenevre’ye Ne Zaman Gidilir?

Cenevre, ılıman iklim özelliği göstermesinin yanı sıra yıl genelinde orta dereceli bir hava sıcaklığına sahiptir. Kışları ortalama hava sıcaklığı 0 – 5 derece arasındadır ve tatil için gidilmesi en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz ayları arasındadır.

Cenevre’ye Nasıl Gidilir?

Ülkemizde Ankara Esenboğa Havalimanı ve İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Cenevre’ye direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Cenevre’ye diğer ülkelere uğrayarak geçmek isterseniz birçok yerden aktarmasız uçak bileti bulabilmeniz imkanlar dahilindedir.

Cenevre’de Konaklama

Cenevre’de Konaklama
Cenevre’de Konaklama

İsviçre genel itibariyle pahalı bir ülke olduğu için Cenevre şehir merkezinde de konaklamak çok ucuz olmayacaktır. Şehir merkezindeki lüks otellerde konaklamak isterseniz biraz pahalıya kaçabilir, fakat şehir merkezine uzak bölgelerinde konaklama avantajları daha ekonomik olacaktır.

Cenevre Mutfağı

Filets de Perche
Filets de Perche

Cenevre mutfağına baktığınızda da İsviçre yiyeceklerini net olarak görebilirsiniz. İsviçre’nin ünlü peynir ve çikolataları burada da kendini göstermektedir. Geleneksel yiyecekleri arasında ise Filets de Perche ve sebze salatasını sayabiliriz. Ayrıca Cenevre, üzüm bağlarıyla meşhur olmasından dolayı dünyaca ünlü şarap çeşitlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Cenevre’de Gezilecek Yerler

St. Pierre Katedrali

St. Pierre Katedrali
St. Pierre Katedrali

Tam 855 yıldır ayakta kalmayı başarabilen St. Pierre Katedrali Cenevre’nin en önemli yapıtlarından birisidir. Gotik mimarisi kullanılarak tasarlanmış katedralin her iki yanında da yüksek kuleler bulunmaktadır. Buradan tüm Cenevre manzarasını doyasıya izleyebilmeniz mümkün. Katedral, günümüzde bazen konser alanı olarak da kullanılmaktadır.

Reform Anıtı

Reform Anıtı
Reform Anıtı

Protestanlık mezhebinin doğuş yerlerinden olan Cenevre’de bu harekete ait yapıtlar bulmak gayet doğal karşılanmalıdır. Saf olarak taştan yapılma olan bu anıt, Cenevre Üniversitesi’nin bahçesinde bulunmaktadır. Ayrıca bu anıt, reform hareketlerine öncülük eden dört adet Avrupalı insanı betimlemektedir. Bu turistik yerler dışında Cenevre’de gezilmesi gereken birkaç yer daha vardır. Uzun lafın kısası güzel bir tatil yapmak için Cenevre gayet ideal bir şehirdir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here