PAYLAŞ
Çeşme
Çeşme
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’de tatil denilince akla gelen ilk yerler arasında Çeşme yer almaktadır. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turist Çeşme’de tatil yapmayı tercih ederler. İzmir’in en popüler yerleri arasında yer alan Çeşme, deniz, kum, güneş üçlüsünün en fazla yaşandığı bölgeler arasında bulunmaktadır. Ege Denizi’ne kıyısı olan Çeşme, İzmir’e de 87 kilometre uzaklıktadır. Kentin içerisinde çok sayıda soğuk çeşmeler bulunmaktadır. Bu yüzden adını da buradan almıştır. Ayrıca Çeşme Yarımadası’nın içerisinde yer alır. Tarihi ise Milattan Önce 1000’li yıllara dayanmaktadır. Ticaret ve ekonomik açıdan oldukça önemli bir şehir olan Çeşme, uzun yıllar varlığını sürdürerek günümüze kadar gelmiştir.

Çeşme
Çeşme

Çeşme Nerededir?

Çeşme Harita
Çeşme Harita

Çeşme, üç tarafı denizlerle çevrili yarımada üzerinde bulunmaktadır. İzmir’in ilçesi olan Çeşme’nin batısında Ege Denizi, doğusunda ise Urla bulunmaktadır. Ayrıca Yunanistan sınırlarında olan Sakız Adası’na da yakındır.

Çeşme’ye Ne Zaman Gidilir?

İzmir’in ilçesi olan Çeşme’de Akdeniz iklimi hakimdir. Yıl boyunca sıcak ve ılık bir havası vardır. Yaz aylarında ise sıcaklıklar ortalama 30 derecede seyretmektedir. Kentin en yoğun ve en kalabalık zamanı Haziran, Temmuz, Ağustos aylarıdır. Temiz doğası, denizi ve insanları ile turistleri kendisine bağlayan bir şehirdir. Çeşme de kış mevsimi de soğuk olmamaktadır. Genellikle 10 derece civarında seyretmektedir.

Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

Çeşme’ye gitmek oldukça kolaydır. Havayolu ulaşmak isteyenler için ilk olarak İzmir Adnan Menderes Havaalanı’ndan Çeşme’ye taksi ya da otobüs ile gidilebilmektedir. Türkiye’nin birçok yerinden İzmir’e ya da doğrudan Çeşme’ye sefer yapan otobüs firmaları bulunmaktadır. Bunun dışında aracınız ile de Çeşme’ye kolaylıkla gidebilirsiniz.

Çeşme Şehir İçi Ulaşım

Çeşme içerisinde eğer aracınız yok ise ulaşımı otobüs ya da minibüsler ile sağlayabilirsiniz. Taksi ya da araç kiralama da seçenekler arasında bulunmaktadır. Çeşme’den Dalyan’a, Alaçatı’ya, Çiftlikköy’e ve Ildırı’ya yine dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanından Çeşme merkeze de 07:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veren servisler bulunmaktadır. Ayrıca İzmir Otogar’dan kalkan servislere de binerek Çeşme’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çeşme içerisinde ise dolmuşlar ve taksiler hizmet verecektir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here