PAYLAŞ
Cezayir
Cezayir
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cezayir çok değişik diye bir giriş yaparsam fazla iddialı ve hızlı olabilir fakat gidip görebileceğiniz enteresan yerlerden biri olacağına sizi inandırır diye umuyorum. 91 yılından bu yana yoğun terörizm problemleri olmuş, radikal İslamcılar ve emniyet kuvvetleri çatışmalarının yüz bin bireyin hayatını elinden aldığı söyleniyor. Bunun üstüne birde Berberi-Arap çatışması tuz biber olmuş. Şehirde her adımda görebileceğiniz polisler var, otel girişlerinde yoğun arama gerçekleşiyor ve ana caddelerde beklemek yasak. Neden diye soracak olursanız bununda cevabı sizi şaşırtabilir çünkü bombalamalardan korunmak amacıyla. Evet yanlış okumadınız. Şehirler arası yollarda bizim doğuda bulunduğu gibi yol kesme ve adam öldürme hadiseleri olduğundan güneş battıktan sonra yolculuk edilmemesi isteniyor ( esasen birtakım yolları polis kapatıyor). İşsizlik oranları yüksek olduğu için soygunlar aşırı fazla. İnternet’e (hayata) bağlanmak biraz zor (hat düşüyor) ama tabi ki mümkün.

Cezayir
Cezayir

Dükkanlar çok küçük, bakkal dükkanları genellikle 7-8 metrekareden büyük değil. Bakkal dükkanları ağzına kadar mal ile dolu oluyorlar. Bir şey talep ettiğinizde nasıl olduğunu anlamadığınız mucizevi bir şekilde dolabın arkasından, bir raftan veya yumurtaların altındaki bir dolaptan size sunuluyor.

Memleketimizdeki kebapçı neyse burada pizzacı o diyebilirim. Özellikle şehrin alışveriş caddesi Didoche Mourad üstünde abartmadan söylüyorum 30 metrede bir pizzacı var. Gördüğüm başka Arap ülkelerinin aksine lokantalar gayet temiz (Yediklerim sonrası midem bozulmadı).

Erkeklerin takıldığı kıraathaneler kuşkusuz burada da var fakat bizdeki kadar sık değil. Türk kahvesi vakası yok ama üzülmeyin sizin ilacınız ekspresso! Çay içmeyi bilmiyorlar(çok açık ve çok şekerli. Bizim tavşan kanı ihtiyacımızı karşılamıyor). O kadar ki şekersiz çay talep etmek söz konusu bile değil, direkt olarak şekerli geliyor yanı sıra şeker dolu tas daha geliyor.

selecto
selecto

Yerel içeceklerinden Selecto diye bir koladan bahsetmeden edemeyeceğim, tadı kola ama kokusu bildiğiniz tiner! Sokakta saklı saklı koklayana hiç denk gelmedim ama yalnızca kokusuna bakılırsa tiner olması lazım. 10-15 tür şarap var ve gayet ucuz. Kaliteli mekanlarda Fransız şarapları da mevcut fakat gümrük vergilerinin çok fazla olmasından ötürü onları içmek öyle kolay değil orda dur bakalım. Güzel olan nokta ise tekel bayileri geç vakitlere kadar açık, ithal ve yerli biraları mevcut. Otelin olduğu yerin hemen yakınında 3-4 adet bar var. Hafta sonları kalabalık oluyor, saatler gece yarısını geçtiğinde ise insanlar dağılmış şekilde dönüyorlar.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here