PAYLAŞ
Cunda Sahili
Cunda Sahili
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cunda adası Ege denizindeki 4. en büyük adadır. Balıkesir’in Ayvalık İlçesine bağlı adanın adı Alibey adası olsa da halk arasında Cunda Adası olarak bilinmektedir. Ayvalık’a bağlı olsa da eski kilise ve manastırları, dar taş sokakları, tarihi evleri, plajları ve restoranlarıyla Ayvalık’tan daha çok bilinir. Ayvalık-Cunda arasında tekne seferleri gün boyu karşılıklı olarak yapıldığından ulaşımı oldukça kolaydır. İstenirse araba ile kara yolundan ulaşmak da mümkün ancak adayı gezmek istiyorsanız güzelliklerini kaçırmamanız için yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz. Cunda’nın güzelliklerine bir göz atalım.
Cunda Sahili Araç trafiğine kapatılmış olan Mevlana Caddesi adanın sahilindeki en uzun caddesidir. Sahil boyunca adanın önemli yapıları ve yiyecek içecek satan mekanlarını gezip görebilir, hediyelik eşya almak isterseniz alabilirsiniz.

Cunda Sahili
Cunda Sahili

Aşıklar Tepesi Ayvalık, Cunda ve çevredeki diğer adaların seyredilebildiği muhteşem güzellikte bir yerdir. Tepenin olduğu yerde eski büyükelçi Necdet Kent ve eşi Sevim Kent’in adını taşıyan kitaplık bulunmaktadır. Muhtar Kent’in kitaplığa bağışladığı babasına ait 1300 kitap da burada sergilenmektedir.

Aşıklar Tepesi Ayvalık
Aşıklar Tepesi Ayvalık

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi Koç Müzesi) Günümüzde müze olarak hizmet veren Kilisenin aynısı Ayvalık’ta anıt müzesi olarak kullanılmaktadır. Rahmi Koç Müzecilik Vakfı tarafından restore edildikten sonra müzede klasik otomobiller, buharlı modeller, eski bebek arabaları ve eski oyuncaklar sergilenmeye başlanmıştır.

Taksiyarhis Kilisesi
Taksiyarhis Kilisesi

Taş Kahve Kahvenin geçmişi mübadele yıllarına kadar gidiyor. Günümüzde bölgenin en gözde mekanlarından biridir. Gittiğinizde kahvesi ve damla sakızlı dondurmasını mutlaka yemelisiniz.

Taş Kahve
Taş Kahve

Despot Evi Rumlar tarafından yapılmış, Cunda sahilinin en doğu kısmında yer alan ev önceden hükümet binası, öksüz evi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmış ancak günümüzde harap bir halde bırakılmıştır.

Despot Evi
Despot Evi

Ayışığı Manastırı 16. Yüzyılda yapıldığı düşünülen yapı sarımsak taşından yapılmış ve Bekar Kızlar Manastırı olarak da bilinmektedir. Adanın kuzey uzantısı olan Patriça’da yer almaktadır. Günümüzde restore edilmiş ve müze olarak kullanılmaktadır.

Ayışığı Manastırı
Ayışığı Manastırı

Tımarhane Adası Tımarhane Adası sert rüzgarları ile ünlüdür. Rivayete göre Osmanlı zamanında içkiyi fazla kaçıran kişileri kendilerine gelmeleri için buraya bırakırlarmış. Adada eski manastır kalıntılarından başka görülmeye değer bir şey bulunmamaktadır.

Tımarhane Adası
Tımarhane Adası
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here