PAYLAŞ
Dalyan
Dalyan
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ormanlarla kaplı dağların çevrelediği Dalyan, Güney Batı Akdeniz’in incisi olarak gösterilmektedir. Doğanın kendi iç dinamikleri ile şekillenen Dalyan, 2008 yılında da The Times gazetesi tarafından Avrupa’nın En İyi Açık Alanı olarak seçilmiştir. Kaplıcaları, çamur banyoları, antik şehirler Kaya Mezarları ve Kaunos ile tatilcilerin odak noktası olmuştur. Ayrıca doğal bir bölge olan Dalyan’da 180 kuş türü, caretta caretta, mavi yengeç, nil kaplumbağaları, levrek, kefal ve çupra bulunmaktadır. Ayrıca Dalyan kanalları üzerinden Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi tarafından da doğal balık üretimi yapılmaktadır. 1998 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Dalyan, tatil severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Dalyan Nerededir?

Dalyan harita
Dalyan harita

Marmaris ile Fethiye arasında bulunan Dalyan, Muğla’nın Ortanca İlçesi’ne bağlı bir beldedir. Bağlı olduğu il Ege Bölgesi’ndedir ancak Dalyan konumu itibari ile Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Köyceğiz Gölü de yine Dalyan da bulunmaktadır.

Dalyan’a Ne Zaman Gidilir?

Ilıman bir iklim kuşağına sahip olan Dalyan’da Akdeniz iklimi etkilidir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise ılımlıdır. Hava sıcaklıkları kışın 13 ile 17 derece, yazın ise 30-37 civarında seyretmektedir. Dalyan dört mevsim ziyaret edilebilecek bir tatil merkezidir.

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Dalyan’a havayolu ya da karayolu ile ulaşabilirsiniz. Dalman Havalimanı 29 KM uzaklıkta yer almaktadır. Özel aracınız dışında otobüs ile de Türkiye’nin her bölgesinden gelebilirsiniz.

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Önemli bir tatil merkezi olması sebebiyle Dalyan oldukça popüler bir şehirdir. Doğal hayatı ile dikkatleri üzerine çeken Dalyan, ekosistem çeşitliliği bakımından da önemlidir.

İztuzu Plajı

iztuzu Plajı
iztuzu Plajı

Radar Tepesi’nin eteğinde yer alan ve Dalyan Boğazı’na kadar uzanan İztuzu Plajı, caretta carettaların yumurta bıraktığı bir bölgedir. Bu yüzden Kaplumbağa Plajı olarak da adlandırılmaktadır. 2008 yılında Avrupa’nın en iyi açık alanı, 2011 yılında Avrupa’nın en iyi plajı ve 2013 yılında da Avrupa’nın en iyi 7.plajı seçilmiştir.

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Şehri, yaklaşık olarak 2.800 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dalyan beldesi içerisindeki Çandır Köyü’nün sınırları içerisinde bulunan Kaunos Antik Kenti, engebeli bir araziye kuruludur. Sadece tekne turları ile ziyaret edilebilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here