PAYLAŞ
datça
datça
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tatil merkezi Muğla’nın 13 ilçesinden birisi olan Datça, eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Can Yücel bu güzel tatil beldesi için; “Ne harika yer burası! Nereden buldun bu Datça’yı? Elimle koymuş gibi buldum.” sözlerini kullanmıştır. Datça yaklaşık olarak 250 kilometrelik sahil şeridine ve 52 koya sahiptir. Binlerce yıllık tarihe sahip olan Datça, Ege ve Akdeniz sularının kesişim bölgesinde bulunmaktadır. Eski Knidos, Sarı Liman, Çıplak Afrodit Heykeli ve Kenti Knidos’un kalıntıları da yine Datça’da bulunmaktadır. Aktur Tatil Sitesi Plajı, Aktur Kamping Plajı, Hastanealtı Plajı, Billurkent Plajı, Periliköşk Plajı, Kumluk Plajı, Karaincir Plajı ve Taşlık Plajı’dır. Ayrıca plajların hepsi doğal şekilde oluşmuştur ve temizdir.

Ayrıca Datça’da koruma altına alınan kumulda 85 çeşit endemik bitki ve 19 kuş türü yaşamaktadır.

Datça Nerededir?

datça harita
datça harita

Muğla’nın ilçesi olan Datça, merkeze 122 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Akdeniz İkliminin görüldüğü Datça’da sıcak havalar da oldukça uzun sürmektedir. Bahar ayları ile başlayan sıcaklık Sonbahar aylarına kadar etkisini sürdürmektedir.

Datça’da Ulaşım İmkanları

Datça’da ilçe içi ulaşım minibüsler, halk otobüsleri ve taksiler ile kolaylıkla yapılmaktadır. Datça çevresindeki köy ve koylara da yine şehir için araçları ile ulaşabilirsiniz. Datça köylerine sadece minibüsler gitmektedir. Özel Halk Otobüsleri’nin bilet fiyatları ise tam 2,5 TL, öğrenci 1,5 TL şeklindedir.

Datça’da Gezilecek Yerler

Plaj, koy, liman ve sayısız doğal güzellikler ile geniş bir çeşitliliğe sahip olan Datça’da çok sayıda gezecek yer bulunmaktadır. Bunlardan bazı ise Knidos Antik Kenti Ovabükü Plajı, Kargı Koyu, Domuz Bükü, Can Yücel Sokak ve Palamutbükü’dür.

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Yaklaşık olarak 4 bin yıllık bir tarihe sahip olan Knidos Antik Kenti Datça’ya tatile gelenlerin ilk tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır. Knidos Antik Kenti’nde Afrodit Tapınağı ve 20 bin ile 5 bin kapasiteli 2 adet de tiyatro bulunmaktadır. Büyük olan tiyatro ise çeşitli nedenlerle günümüze ulaşamamıştır.

Datça Aktur

Datça Aktur
Datça Aktur

Tertemiz havası, yüksek derecede oksijeni ve muazzam güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken Datça Aktur Türkiye’nin en güzel koyları arasında bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here