PAYLAŞ
Doha
Doha
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Basra körfezi kıyısında küçük bir ülke olan doha şehri Katar’ın başkentidir. Katar zenginlik ve ihtişamın ülkesi olarak bilinmekte. Şehir yeni kurulmuş olduğundan gökdelenler ve alışveriş merkezleri oldukça fazla. Farklı tarzlarda alışveriş yapmak isteyenlerin gözde şehri haline gelmiş durumda.

Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan düzenlenen tarifeli uçuşlar ile 4 saatte kolayca ulaşılabilmektedir. Ülkede petrol zenginleri çok olduğu için uçak biletleri pek düşüş göstermese de erken rezervasyonları takip etmek faydalı olabilir. Türk vatandaşları havalimanında turistik amaçlı 2 haftalık vize alabilmektedir bunun için otel rezervasyonu yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek yeterlidir. Dikkat edilmesi gerek bir konu da ülkeye alkollü içki getirilmemesidir.

Yeme-İçme

Ortadoğu mutfağının tüm lezzetlerini tadabilirsiniz. İtalyan, Çin ve Hint mutfağının lezzetlerini tatmak için bile sadece Doha’ya gelmek yeterli, ülke ülke gezmenize gerek yok. Hatta daha önce Uzakdoğu’ya gittiyseniz Doha’da tadacağınız Uzakdoğu yemeklerinin daha iyi olduğunu bile düşünebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Alışveriş

Gece eğlencesi açısından çok fazla seçenek sunan Doha’da krallar gibi eğlenmek mümkün. Ülke halkı alışverişi çok sevdiği için çok fazla alışveriş merkezi bulunan şehirde yöreye ait farklı ürünler bulabilirsiniz. Farklı kokulara meraklıysanız açık parfümcülerdeki kokuları mutlaka test edin.

Ne Zaman Gidilmeli?

Yaz ve kış ayları arasında çok fazla ısı farkı olmasa da en gidilebilir dönemi Ekim-Mayıs arasıdır. Yaz aylarında sıcaklığın 50 dereceye çıktığı görüldüğünden çok tercih edilmiyor.

Şehir İçi Ulaşım

Şehrin metro ve otobüs ağı oldukça gelişmiştir. En çok kullanılan ulaşım aracı taksilerdir. Daha çok ailelerin tercih kadın sürücülü taksiler için daha yüksek ücret ödemeniz gerekmekte.

Doha’da Neler Yapılabilir?

Doğa Sporları; iklimi elverişli olduğu için pek çok doğa sporuna ev sahipliği yapmaktadır.

Doğa Sporları
Doğa Sporları

Eski Pazar; Taş yapılı binaları eski Arap kültürünü yaşatıyor. Çarşı akşam saatleri çok işlek oluyor.

doha Eski Pazar
doha Eski Pazar

The Pearl; Gökyüzünden bakıldığından içinde inci olan 3 tane istiridyeye benzediği için bu ismi almış olan yapay adadır. Eski zamanlarda Doha kıyılarında inci dalgıçlığı ve inci ticareti yapıldığından adaların şekli ve ismi buna ithaf edilmiştir.

The Pearl
The Pearl
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here