PAYLAŞ
Dominik Cumhuriyeti
Dominik Cumhuriyeti
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Karayiplerdeki Hispanyola adasında olan Dominik Cumhuriyet eşsiz doğa manzarası ve doğal güzellikleri ile harika bir manzarayı sizlere sunuyor. Yüzölçümü yaklaşık 48,7 bin kilometre olan ülkenin en bilinen özelliği, Kristof Kolomb’un yeni dünya keşfi esnasında ilk ayak bastığı yer olarak biliniyor. Dominik halkının büyük çoğunluğu, melez olarak isimlendirilir. Yüzde 73’ü melez olunan bir ülkede yüzde 16’sı Avrupa ve yüzde 11 Afrika kökenlidir. Önemli turizm bölgesi olarak kabul gören Dominik Cumhuriyeti arkeolojik alanlar, müzeler, antikalar ve mücevherlerle doludur. Dominik’te kültür zengindir. Tür bakımından birçok hayvan çeşidini barındıran bölgede, kış aylarında müzik festivalleri, beyzbol müsabakaları ve karnavallar olur. Ayrıca yağmur ormanları sebebiyle dünyada sadece burada görülebilen çeşitli bitki örtüsüne sahiptir.

dominik yağmur ormanları
dominik yağmur ormanları

Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti, Santo Domingo olan 31 eyaletten oluşur. Santiago, San Cristobal, San Pedre, La Vega ülkenin en önemli şehirleridir. Porto Riko’nun batısında, Jamaika ve Küba’nın doğusunda yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin Venezuela’yla deniz sınırı vardır. Batı kısmında Haiti bulunurken, kuzeyinde Karayip Denizi ve Kuzey Atlantik Okyanusu vardır.

santodomingo
Dominik Santo domingo

Dominik’te konuşulan resmi dil İspanyolca’dur. Halkın yüzde 99’u İspanyolca konuştuğu bilinir. Bu adanın özellikle turistik bölgelerinde İngilizce yaygındır. Haiti‘den gelen yabancılar ise Fransızca konuşmaktadır.

Haiti
Haiti

Dominik’te nüfusun yüzde 95’i Hıristiyan‘dır. Yüzde 2,6’sı inançsız ve yüzde 2,2 Musevilik, Budizm ve Protestanlık gibi diğer dinlere inanan kişilerden oluşur. Haiti sınırı ve uzak bölgelerde ise Afrika dinlerine bağlı nüfus yaşar.

Dominik Cumhuriyeti’ne her mevsim gidilir. Fakat Ağustos ve Ekim aylarında kasırgalar oluştuğu için bu aylarda gitmenizi önermeyiz. Sıcaklık mevsimsel olarak değil de bölgesel olarak değişir. Bu sebepten dolayı bölgeye göre tercih yapmalısınız.

Dominik’e Türkiye’den direkt uçuş seferi bulunmuyor. Bu sebeple, ülkeye ulaşım için Santo Domingo Hava Alanı ya da en ünlü tatil bölgelerinde Punta Cana Hava Alanı kullanılabilir. Avrupa’da tarifeli hava yolları ile aktarmalı olan uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Survivor için birçok ülke Dominik Cumhuriyeti‘nde bulunan adaları tercih etmektedir. Hem doğal güzelliği hem de birçok hayvan türü ile mevsimlerden yararlanan televizyon kanalları, Dominik’ten gitmek bilmiyor. Bu sayede Dominik turizm ile birçok gelir elde edebiliyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here