PAYLAŞ
Dublin
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Leprikon diyarı İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin. Ülkenin İrlandaca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dili var ancak çoğunlukla İngilizce konuşulmakta. Kullanılan para birimi Euro olduğundan Türkiye’ye göre pahalı.

Dublin’e Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşları İrlanda’ya gidebilmek için konsolosluktan vize almalıdır. İrlanda Birleşik Krallıkta bulunan bir Shengen ülkesi olduğundan vize durumu epey karışık. Vize işini hallettikten sonra İstanbul’dan direk uçuşla rahatlıkla gidilebilmekte.

Ne Zaman Gidilmeli?

Kuzeyde olmasına rağmen çok soğuk olmayan Dublin’de hava oldukça değişken, gün içinde hava kapalıyken bir anda açabilmekte. Yaz-Kış mevsimleri arasındaki ısı farkı çok olmadığından her mevsim seyahat edilebilecek bir şehirdir. Ülke çoğunluğu Katolik olduğu için Hz. İsa’nın ölüm günü kabul edilen Good Friday zamanı çoğu yer kapalı olmakta. Gezinizi bu döneme denk getirmemeye çalışın.

Şehir İçi Ulaşım

Otobüsler ile şehrin her yerine hem kolay, hem de çabuk ulaşım mümkün. Havalimanından şehir merkezine yarım saat gibi kısa bir sürede ulaşılabilmekte. Şehir merkezi küçük olduğundan yürüyerek rahatlıkla gezilebilmekte.

Dublin Gece Hayatı

Temple Bar
Temple Bar

İrlanda deyince akla önce Irısh Pub’lar geliyor ve Dublin’de Temple Bar bölgesinde çeşit çeşit bira içilebilecek Irısh Pub’lardan birine girebilirsiniz. Canlı İrlanda müziği yapan mekanlar da bulunmakta eğlenceli ve değişik müziklerini ücretsiz olarak da dinleyebileceğiniz yerler var. Gece hayatı erken saatlerde başlıyor ancak sabaha kadar devam etmiyor. Publarda belli saatlerden sonra sipariş alınmamakta. Şansınızı denemek isterseniz ülkede kumar serbest olduğu için Casino’lar da oldukça yaygın.

Dublin Alışveriş

 Leprikon
Leprikon

Hediyelik olarak kuzulu kupalar, yoncalı anahtarlıklar alabilirsiniz. Ayrıca efsanevi İrlanda ayakkabıcı cini olarak bilinen Leprikon’lar ile de pek çok oyuncak ve hediyelik eşya seçeneği var.

Yeme-İçme

 ketçaplı fasulye
ketçaplı fasulye

İrlandalıların sabah kahvaltısında ketçaplı fasulye yemek gibi adetleri var onun dışında çok önemli bir yemekleri yok. Hayvancılık yapılan bir ülke olduğu için et oldukça uygun fiyatlı ve yemeklerin çoğunda kullanılıyor. Sığır etinden çok domuz eti tercih ediliyor. En güzel lezzetleri kereviz sapıyla servis edilen acı soslu tavuk kanatları. Yanında da olmazsa olmaz siyah biraları.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here