PAYLAŞ
Dubrovnik Gezi Rehberi
Dubrovnik Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hırvatistan’ın Adriyatik denizi kıyısında yer alan Dubrovnik 7. Yüzyılda kurulmuş bir ortaçağ şehridir. Bosna savaşında tarihi eserler ağır hasar görmüş olmasına rağmen 2005 yılında UNESCO tarafından restore edilerek eski hallerine getirilmiştir. Savaşın izleri şehirden tamamen silinmiş. Dubrovnik tarihte ev sahipliği yaptığı imparatorluklardan çok sayıda eser taşımasının yanında plajları ve gece hayatıyla da çok sayıda turisti çekmeyi başarmakta. Para birimi olarak Hırvat Kunası kullanılmasına rağmen birçok yerde euro ile alışveriş yapılabilmektedir. Hırvatistan Avrupa Birliği ülkesi olması nedeniyle Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Shengen vizesi ile seyahat edilebilmektedir.

Adriyatik denizi
Adriyatik denizi

Dubrovnik’e Nasıl Gidilir?

Her gün İstanbul’dan Zagreb’e düzenlenen tarifeli uçuşlarla gidilip aktarma ile Dubrovnik’e ulaşılabilir.  Dubrovnikte şehir içi ulaşım için Dubrovnik Card alarak hem toplu taşımayı ucuza getirebilirsiniz, hem de aynı kart ile müzeleri gezebilirsiniz. Araç kiralayarak şehri gezmek isterseniz otopark ücretleri yüksek olduğu için biraz pahalıya mal olabilir.

Dubrovnik’e Ne Zaman Gidilir?

Kış ayları çok soğuk olduğundan en ideal seyahat zamanı Nisan-Eylül arasıdır.

Dubrovnik’te Yeme-İçme

 Dubrovnik’in meşhur dondurmaları
Dubrovnik’in meşhur dondurmaları

Ev sahipliği yaptığı kültürlerin yemekleri de Hırvat mutfağına katılmış olduğundan oldukça zengin bir mutfağı var. Adriyatik kıyısında olması nedeniyle deniz mahsulleri ve Akdeniz mutfağının çeşitli lezzetlerini tatmak mümkün. Yemeklerinin yanında tatlılarını da geçmemek gerek kavrulmuş badem geleneksel tatlıları arasında yer almaktadır. Eğer dondurma sever biriyseniz Dubrovnik’in meşhur dondurmalarının da tadına bakmalısınız. Şehrin şarapları da epey meşhur olduğundan sırf şarap içebileceğiniz mekanlar da oldukça fazladır.

Dubrovnik Gece Hayatı 

Dubrovnik Gece Hayatı
Dubrovnik Gece Hayatı

Hareketli gece yaşantısı barları meşhur olmasına rağmen gece 01:00 olduğunda tüm mekanlar kapanmaktadır. Sevdiklerinize hediye almak için en güzel yer Old Town bölgesinde yer alan Pazar yeridir. Sabah erken saatlerde kurulan Pazar öğleden sonra kaldırılmaktadır. Burada aklınıza gelebilecek her şeyi bulmanız mümkün.

Görülmesi Gereken Yerler

Dubrovnik’te tepedeki kale ve kale içindeki dar sokaklar, veba salgınını engellemek için yapılmış olan Onforio çeşmesi gezerken mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Kale içindeki dar sokakları gezerken Game Of Thrones dizisi içinde hissedebilirsiniz kendinizi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here