PAYLAŞ
Dünyada Atatürk Büstü Olan Yerler
Dünyada Atatürk Büstü Olan Yerler
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kurtuluş Savaşı’nın askeri lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türkiye’nin 1923’ten 1938 yılına kadar görev yapmış ilk Cumhurbaşkanı eski bir Osmanlı Paşası ve Türk Ordusu Mareşali. Kelimelerle anlatılmayacak kadar özel olan Atatürk, Türk milletinin vefa borcu olduğu insandır. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’de olduğu kadar dünya çapında da tanınan bir lider haline gelmiştir.

Atatürk Heykeli Olan Yerler

Dünya çapında bir hayranlık oluşturan Atatürk’e sevgilerini belirtmek isteyen ülkeler, ona ait heykelleri ve büstleri inşa etmişlerdir.

Şili-Santiago

Şili-Santiago Atatürk Büstü
Şili-Santiago Atatürk Büstü

Şili’nin başkenti olan Santiago’da kentte yaşayanların örnek alması için parka Atatürk’ün sözlerinin de bulunduğu bir rölyef inşa edilmiştir. Aynur Kasabalı’nın ziyareti sırasında fark edilen bu heykel, şehrin merkezi bir yerinde bulunmaktadır. Kasabalı ise bu anları şöyle anlatmaktadır, “Belediye Başkanı, vatandaşların örnek alması için Apoguindo Caddesi’ndeki Novigod Parkı’nda Atatürk’ün sözlerinin de olduğu bir rölyef inşa etmiş. O an kendimle, Türklüğümle ve sahip olduğum kan ile gurur duydum. O zaman yaşadığım duyguları sizlere anlatmam mümkün değil” dedi.

Avustralya-Canberra

Avustralya-Canberra Atatürk büstü
Avustralya-Canberra Atatürk büstü

Çanakkale’de şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için iki ülke arasında görüşmeler yapılmıştır. Avustralya’nın Canberra kentine açılan Atatürk büstü bölgenin en çok dikkat çeken yapıları arasında yer almaktadır. Ayrıca bazı yerlerine de Atatürk Kıyısı, Atatürk Anıt Bahçesi ve Atatürk Girişi gibi isimler de verilmiştir.

Küba-Havana

Küba-Havana Atatürk büstü
Küba-Havana Atatürk büstü

Küba’da yabancı devlet adamlarından sadece Atatürk’ün heykeli bulunmaktadır. Bunun dışında ülke yabancı bir devlet görevlisinin heykelini inşa etmemiştir. Bu da önemli bir detay olarak ortaya çıkmaktadır. Heykelin altında ise İspanyolca olarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu – Yurtta Barış, Dünyada Barış” yazmaktadır.

Romanya-Bükreş

Romanya-Bükreş Atatürk Büstü
Romanya-Bükreş Atatürk Büstü

Romanya’da bulunan Atatürk Meydanı, ufak bir meydandır. İçerisinde Atatürk büstü de bulunmaktadır. Edinilen bilgilere göre Türk tarafından işletilen bir otel sahibi tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.

Meksika-Mexio City

Meksika-Mexio City
Meksika-Mexio City

Meksika’da dünyanın önde gelen devlet adamlarının ve yetkililerinin heykelleri yapılmaktadır. Açık hava müzesi görünümündeki bu kent Atatürk Anıtı’nı da içerisinde barındırmaktadır. Dünya çapında bir üne sahip olan Atatürk, dünya liderlerinin heykelleri ile birlikte bu müzede yer almaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here