PAYLAŞ
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Çin - China
Çin – China

Evet dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi Çin. Son 10 sene de kendi kabuğundan çıkan tüm dünyanın üretim üssü olduğu ülke. Çin’ e gitmeyen herkesin düşüncesi çok çalışan insanlar az maaşla geçinmeye çalışan onları yönetenlerin emrinden çıkmayan bi ülke gibi bir imaj çizmektedir. Peki aslında olan bu mu ?

Değil evet gerçek Çin artık bu değil insanlarına değer veren bir yönetimleri,maaşları dolgun olan işleri kaba tabirle köpek gibi çalışmayı bırakıp hayatlarına düzen gelen bir Çin var artık. 2016 senesin de gezmeye en çok para harcayan millet olan Çinliler yine aynı sene dünyanın en yüksek maaş alan ülkeler klasmanına yükselmiş bulunmaktadır.

Gördüğüm şehirleri kadarıyla dünyanın mega gücü olma yolunda Amerika’ nın tahtını sallamaya başladı.

Yiwu; Evet gittiğim yerlerden bir tanesi Yiwu. Küçük bir kasaba olan Yiwu’ yu çevreleyen Futian Market adında toptancıların olduğu çok büyük bir avm tarzında yapı vardır. Yapı şu an 5 kısım dan oluşuyor. Ancak şu anda aktif olarak 4 Kısım mevcut 5. kısmı yapım aşamasındadır. 1. Kısımdan 4. Kısımın sonuna kadar dümdüz yürüseniz bir saat de bile sonuna varamayacağınız kadar büyük bir yapı. Yiwu’ ye gidip gece pazarlarını gezmemek olmaz. Bu şehre giderseniz gezmenizi tavsiye ederim.

Guangzhou; Pearl River’ ın içinden geçtiği büyük şehir. Guangzhou’ ya da Guanco, Çin Halk Cumhuriyeti’ nin Guangdong eyaletinde bulunan şehir eyaletin kalbi ve en büyük şehirlerindendir. Gerçekten büyüklüğü görkemli yapıları insanı kendine hayran bırakıyor. Türklerin en çok gözüktüğü bölge de diyebiliriz. Çünkü tüm elektronik eşyalar neredeyse bu şehir de üretim tesisleri bulunuyor. Ayrıca Yiwu’ dan Guanzhou ya geçtiğimiz hızlı tren saat de 320 km hıza çıkıyor ve hiç bir şekilde sarsmıyordu. Mükemmel bir mühendislik harikasıydı tren. Yiwu’ da toplu taşıma kullanmaya gerek yok taksiler çok ucuz 2 RMB den açılıyor ve çok hızlı atmıyor. İçiniz rahat binebilirsiniz. Ama Guangzhou daha pahalı taksi ve şehir bakımından 10 RMB açılış fiyatı var ve biraz daha hızlı atıyor. Bunun sebebi taksilerin hepsi gece tarifesinde çalışmaktadır. Çinlilerin bu kadar sosyal olduğunu bilmez ve asla düşünmezdim. Nehrin etrafında kay kaycı gençler, gitar çalıp söyleyenler, kungfu yada onun benzeri uzakdoğu sporlarıyla ilgilenen orta yaşlılar, dans eden gençler daha neler neler kesinlikle görülmesi gereken yerler 🙂

Çin de yemek konusu bizim damak tadımız için pek uygun değil. Nodlle bize en yakın yiyecekti bence 🙂 Domuz neredeyse her yerde var çok seviyorlar mantı gibi bir yiyecekleri var içinde domuz eti var ama dışarıdan güzele benziyorlar. Yeşil çay kültürleri çok fazla çeşidini içip satıyorlar. Bizim çay kadar olmasa da ben sevdim güzeldi. 2-3 kilo kadar da getirdim orijinali gibisi bulunmaz buralarda:) Ilık su içiyorlar devamlı bu ayrıca diyet aslında şöyle ki devamlı ılık su içtiklerinden vücutlarında yağ oluşmuyor. Ilık su yağları yakıyor tezini Çin gerçekten doğruluyor. Parklar bahçeler her yer de insanlar nefes alacak yer bulmakta zorlanmıyor. Çin’ e ticaret için gittiğim için sadece bu şehirler de kaldım ama en yakın zaman da yeni şehirlerini gezerek size detaylı bir yazı yazıcam 🙂

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here