PAYLAŞ
Edinburg
Edinburg
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Önemli ve köklü bir tarihe sahip olan Edinburg 1437 yılından beridir İskoçya’nın başkenti durumunda. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Edinburg, ülkenin en büyük ikinci kenti ve tatil merkezi olarak gösterilmektedir. Kuzey’in Atina’sı olarak da adlandırılan Edinburg Avrupa’nın en güzel yerleri arasında sayılmaktadır. İskoç etekleri giymiş erkekleri de bu bölgede çok fazla görebilirsiniz. Edinburg aynı zamanda bir üniversite şehridir. Ayrıca 1995 yılında Kültürel Nitelikli Dünya Mirası Listesi’ne de alınmıştır. Doktor Jekyll, Bay Hyde kitabının yazarı Stevenson, Harry Potter ile Sherlock Holmes eserleri için önemli bir ilham kaynağı olan şehir, dolambaçlı vadileri ve bahçeleri ile bilinmektedir.

Edinburg Nerededir?

edinburg harita
edinburg harita

Edinburg, Birleşik Krallık içerisinde yer alan İskoçya’nın başkentidir. Kuzey Denizi’ne yakın bir  yerde olan şehir, Lothian Bölgesi’nin merkezi olarak gösterilmektedir. Edinburg’ta İskoçya’nın resmi para birimi Sterlin kullanılmaktadır. Resmi dil İngilizce olmakla birlikte Scots Cermencesi ve İskoçca’da çok fazla konuşulmaktadır.

Edinburg’a Ne Zaman Gidilir?

Edinburg için en ideal dönem yaz ayları olarak gösterilmektedir. Kalabalığı sevmiyorsanız, yaz aylarında Edinburg’a gitmemelisiniz. Sonbahar ve İlkbahar ayları gezmek için çok uygundur. Kışları ise çok sert ve soğuk geçmektedir. Şehirde turistik açıdan 4 mevsim bulunmaktadır.

Edinburg’ta Gezilecek Yerler

İskoçya’nın 1437’den beridir başkenti olan şehir, tarihi ile de dikkat çekmektedir. Gotik tarzdaki yapıları ve tasarımları ilk başta size biraz korkutucu gelebilmektedir. Eski Şehir, Yeni Şehir ve uzak bölgeler olmak üzere gezinizi 3 bölüme ayırabilirsiniz.

Edinburg Kalesi

Edinburg Kalesi
Edinburg Kalesi

Eski Şehir bölgesinde bulunan Edinburg Kalesi gezmeye başlamanız için güzel bir yapıdır. Bu mükemmel kalenin şehirdeyken gözden kaçması mümkün değildir. Stratejik konumu ile önemli olan Edinburg Kalesi en iyi komutanlar tarafından bile geçilememiştir.

Kale 09:30 ile 18:00 saatleri arasında açıktır. 16 Pound ödeyerek girebileceğiniz Edinburg Kalesi’nden şehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Royal Mile

Royal Mile
Royal Mile

Yine eski şehir bölgesinin en iyi yerleri arasında bulunan Royal Mile yolu, kaleden başlayıp Palace of Hollyroodhouse’ye kadar devam etmektedir. Bu caddede çok sayıda kafe, restoran ve hediyelik eşya satan dükkanlara ulaşabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here