PAYLAŞ
Endonezya
Endonezya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Resmi ismi Endonezya Cumhuriyeti olan ülke nüfus yoğunluğu sıralamasında ise dünya genelinde Çin, Hindistan ve ABD ülkelerinden sonra dördüncü sıralamada yer almaktadır. Dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan ve Müslüman ülkeleri arasında yer alan Endonezya 7 bin 508 tane adadan oluşmaktadır. Aynı zamanda bu nitelikleri ile Endonezya gezi rehberi ile gezilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Bunlar dışında ise dünyanın en büyük takımada devleti olarak da tanınmaktadır. Tropikal iklimi ile dünyanın en sıcak ülkeleri ve en nemli iklimi ile tanınmaktadır. Endonezya yanar dağların patladığı tsunami ve deprem gibi doğal afetlerin oldukça fazla yaşandığı ülkeler arasında da yer almaktadır.

Irmaklar Ülkesi Endonezya
Irmaklar ülkesi endonezya

Yerel niteliklerine göre farklılık gösteren zengin bitki örtüsü bulunmaktadır. Önemli akar suları ülkenin büyük adalarında yer almaktadır. Sumatra adası ırmaklar musi, kampar, rokar, hari, irian barat bölgesinde mamberamo ırmağı da yer almaktadır. Bornea adası içerisinde en önemli akarsuları kayan, Makaham, Barito ve Kapuas ırmakları da yer almaktadır. Jakarta ve bali etkileyici doğa havası ve Sumatra ilk görülmesi gereken yer arasında bulunmaktadır. Endonezya’ da hiç kimse tarafından görülmeyen ve ayak basılmayan doğa alanları ile dünyanın en büyük ikinci biyo çeşitlere sahiptir. Güneydoğu Asya’ da en büyük ekonomi G20 üyeleri arasında yer almaktadır. Endonezya da 3 farklı zaman dilimi bulunmaktadır. Dolayısı ile gidilen yerlere bağlı olarak saat farkının kontrol edilmesi de gerekmektedir.

sumatra adası
sumatra adası

Çok fazla adalardan oluşan Endonezya farklı dil, din ve kültüre sahip etnik topluluklardan oluşmaktadır. Halk arasında 250 üzeri fazlası yerel lehçe kullanmaktadır. Bağımsızlıktan sonra yapılan çalışmalara bu lehçelerin ortak kısımlarını içeren Bahasia denilen lisan resmi dil olarak kabul edilmektedir. Ülkenin resmi diline Endonezyaca diğer adı ile Endonezce ile hitap edilmektedir. Bunun yanı sıra İngilizce dili de çok fazla yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkeleri arasında yer alan Endonezya da farklı dinler bir araya toplanmıştır. Ülke içerisinde ise İslam, Hristiyanlık, Hinduizm ve aynı zamanda farklı tabiat dinleri de resmi din olarak kabul edilmektedir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here