PAYLAŞ
Erzurum Gezi Rehberi
Erzurum Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Erzurum Doğu Anadolu’nun en büyük şehri olup, tarihi yerleriyle, kış sporlarıyla anılan dadaşlar diyarıdır. Erzurum Türkiye’nin olmazsa olmazlarındandır ve mutlaka görülmesi gerek yerlerdendir.

Aziziye Tabyası 

Azizye-Tabyası
Azizye-Tabyası

1877-1878 Yıllarında Rus- Osmanlı savaşlarında Rusya’ya karşı savunma amaçlı yapılmıştır. Bu tabyalar tepelere yapılmış olup 22 tanedirler. Özellikle Aziziye Tabyası Rusların Osmanlıya karşı yaptığı saldırıda Erzurumluların yardımıyla Osmanlının Rusya’yı geri püskürtmesine yardımcı olmuştur. 1877 yılında Ermeniler Aziziye Tabyasına saldırı yapmışlardır. Rus ordusu da, fırsattan istifade ermeni ordusunun yardımıyla Aziziye Tabyasına saldırıp burayı almıştır. Sağ kalan bir asker şehre koşarak durumu Erzurum halkına bildirmiştir. Bunu duyan Erzurum halkı soluğu tabyada almıştır. Halkın karşısında en fazla yarım saat dayana bilen Rus ve Ermeni ordusu geri çekilmiştir. Burada bebeğini beşikte bırakıp vatanı için kendini feda eden Nene Hatun hikayesi yaranmıştır ve kabri halen Aziziye Tabyasında bulunmaktadır. Tarihi yapısıyla son derece dikkat çeken bu yer her sene yüzlerce turisti konuk etmektedir. Erzurum’un en önemli tarihi yerlerinden olan bu tabyalar, mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Çift Minareli Medrese

Çift Minareli Medrese
Çift Minareli Medrese

Erzurum’un en önemli yapılarından biri olan bu yapıt, Selçuklu döneminde yapılmıştır. Kim tarafından yapıldığı belli olmayan bu yapıt hakkında birçok efsaneler ve hikayeler vardır. Bunlardan biri medresenin sol tarafını ustanın sağ tarafını ise çırağının yapmasına ilişkindir. Hikayeye göre minarenin sağ tarafını yapan çırağın işlemesi sol tarafa göre daha güzel olması ve çırağın ustasından sus getirmesini istemesi ustanın gururunu kırar. Usta buna çok üzülerek kendisini minareden atar. Buna çok üzülen çırakta kendisini ustasının arkasından atar ve burada çalışanlarda çekip gider.

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler
Üç Kümbetler

Kümbetler Selçuklu dönemine aittir ve bu anıt mezarlarının en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu bilinmektedir. Diğer iki anıt mezarın kime ait olduğu bilinmemektedir. Üç Kümbetin yanında bulunan küçük yapıt son derece dikkatleri çekmektedir. Halen ne amaçla kullanıldığı bilinmeyen bu yapıt, tahminlere göre mescit veya bir kümbettir. Erzurum’da bulunan bu üç kümbet Anadolu’da bulunan anıt mezarlarının en büyük öreneği olarak bilinmektedir ve her sene yüzlerce ziyaretçisini ağırlamaktadır.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here