PAYLAŞ
etiyopya
etiyopya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Etiyopya Afrika Boynuzun da yer alan büyük bir Afrika ülkesidir. Ülkenin başkenti yerel dilde “yeni çiçek” anlamına gelen AddisAbaba’dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya Etiyopya’nın komşularıdır. Etiyopya 1 milyon 104 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle neredeyse Türkiye’nin 1,5 katı kadar büyüktür. Etiyopya’nın para birimi Birr’dir. (1TL=6.25 Birr.) Başkent Addis Ababa 80 farkı dilin konuşulduğu bir şehirdir. Ülkede resmi dil Amharca’dır. Etnik ve dil açıdan oldukça zengin olan Etiyopya kültürel bir zenginliğe sahiptir. Dinler ve diller mozaiği olan bu ülkeyi gezmek kültürel bir gezi tadı verecektir size. Etiyopya halkının %62’si Hristiyan, %33’ü Müslüman kalan %5’lik kısmı da Animist din mensubudur.

 AddisAbaba
AddisAbaba

Etiyopya sahip olduğu coğrafi güzellikler ile gezilip görülmesi gereken bir Afrika ülkesidir. Afrika kıtasında bulunan dağların %70’i bu ülkede bulunmaktadır. Semien Dağlarında bulunan RasDashen zirvesi 4550 metre ile ülkenin en yüksek noktasıdır.Uzaydan bile görülebilen Büyük Rift Vadisi ülkeyi boylu boyunca ikiye bölmektedir.

Etiyopya’nın sahip olduğu diğer güzelliklerden biri ise kuş popülasyonudur. Kuş gözlemi yapmayı sevenlerin uğrak yeri olan Etiyopya 924 değişik kuş türü ile Afrika’nın en önemli kuş gözlem merkezidir.

Etiyopya önemli bir sırra da sahiptir. M.Ö 587 yılında kaybolan Kutsal Ahit Sandığı’nın bu önemli coğrafyada gömülü olduğu söylenmektedir. Bu ahit sandığının içerisinde Hz. Musa ve Hz. Harun’un eşyaları olduğu bilinmektedir. Başka bir gizem ise Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçın bu ülkede olduğu söylentisidir.

Etiyopya’ya nasıl gidilir?

etiyopya harita
etiyopya harita

Gidip görülmesi, keşfedilmesi gereken bir uzak diyar olan Etiyopya’ya Türkiye’den direkt uçak seferi bulunmaktadır. Etiyopya Türk vatandaşlara vize uygulaması olan ülkelerden birisidir. Vize başvurusu İstanbul’da bulunan temsili konsolosluktan yapılır. Turizm amaçlı ülke ziyaretlerinde tek gidişli vize uygulanır. Ülkeden çıktıktan sonra tekrar girme olanağı yoktur. Vize süresi 30 günle sınırlıdır.

Gitmeden önce alınması gereken tedbirler.

Yemyeşil doğasıyla Afrika’nın en güzel ülkelerinden biri olan Etiyopya’ya gitmeden önce sarıhumma hastalığına karşı önlem alınması gerekir. Ülkenin Somali ve Afar Eyaletleri’ne gidecek olan turistlerin kendilerini korumak amaçlı aşı yaptırması gereklidir. Bu aşının ülkeyi ziyaret etmeden 15-20 gün önce yapılması gerekmektedir. Bu aşılar tetanoz, meningokok, sıtma gibi tehlikeli hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.

etiyopya
Yerli ve turist

Doğal ve coğrafi güzelliklere sahip olan Etiyopya bol yağış alması nedeni ile kış ve ilkbahar aylarında görülüp gezilmesi tavsiye edilmektedir. En eski medeniyetlerden olan Etiyopya tarihi ile de sizi cezbedecektir. Eski bir medeniyet olması mimarisine ve şehrin esintisine de yansımıştır, Gondar’daki Kale Sarayı, Aksum Piramitleri, Lalibela Kaya Oyma Kiliseleri ve Tiya Dikili Taşları’nı gezip görmek size kısa bir tarih gezintisi tadı verecektir. Farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşadığı Başkent AddisAbaba’da ki St. George Katedrali Etiyopya Ulusal Müzesi, 2.Menelik Sarayı, Etnoloji Müzesi, Parlamento Binası ve çevresindeki farklı mimari olanlar da keşfedilmesi gereken önemli yerlerdir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here